9.8 C
Prizren
E diel, 26 Mars, 2023

“Takimet e Gjeçovit” shpalosin programin për edicionin e 48-të

Këtë të shtunë, më 12 tetor, mbahet manifestimi letrar, kulturor e shkencor ”Takimet e Gjeçovit”, shkruan KultPlus.

Manifestimi këtë vitit shënon edicionin e 48-të me radhë dhe pritet të filloj në Shëngjergj për të vazhduar më pas deri në Zym të Hasit (komuna e Prizrenit).

Në manifestim do të mbahet ora letrare ”Anton Pashku”, ku do të lexojnë 15-të poetë, poashtu, do të hapet edhe ekspozita e Jasmir Morinës e titulluar ”Gjeometri ornamentesh”.

Çmimet që do të dorëzohen janë: Pena e Pjetër Bogdanit, Pena e Shtjefën Gjeçovit, Paketa e Anton Pashkut dhe Unaza e Katit. Gjithashtu do të mbahet manifestimi ”Dita e bukës zymjane” duke u përcjellur më pas me programin kulturo-artistik ”Katerina Josipi”.

Manifestimi mbahet nën patronatin e Ministrisë së Kulturës Rinisë dhe Sportit, kurse e organizon ”Shtjefën Gjeçovi” në Zym.

Më Shumë

Rama e quan marrëveshjen “shpallje pranvere” në marrëdhëniet midis shqiptarëve dhe serbëve

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka përshëndetur pajtueshmërinë për marrëveshje në mes të Kosovës dhe Serbisë.   “Të shpresojmë që djalli të mos fshihet në...

Shtyhet ndeshja e Superligës së Kosovës mes Sigal Prishtinës dhe Bashkimit

Ndeshja e kësaj jave në Superligën e Kosovës në basketboll ndërmjet Bashkimit dhe Sigal Prishtinës është shtyrë zyrtarisht nde Lajmi është konfirmuar nga faqja zyrtare e...

Lajmet e Fundit