3.8 C
Prizren
E shtunë, 26 Nëntor, 2022

Tentoi të vras një person në Suharekë, ky është vendimi i gjykatës

Gjykata Themelore në Prizren, ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje tridhjetë ditë, e cila do të llogaritet prej kohës së arrestimit, ndaj të pandehurit P.M., për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprat penale të:  vrasjes në tentativë, shkaktimi i rrezikut të përgjithshëm, mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të pa autorizuar të armëve dhe asgjësimi apo dëmtimi i pasurisë.

Sipas njoftimit të Gjykatës me datën 07 gusht, në orët e mëngjesit, në Suharekë, i pandehuri P.M., tenton të privoj nga jeta personin tjetër – të dëmtuarin me të cilin kishte një mosmarrëveshje të më hershme, në atë mënyrë që fillimisht ia dëmton me gur xhamin e automjeti të të dëmtuarit, meqenëse i dëmtuari nuk ndalet i pandehuri P.M., vrapon pas tij, e më pas  i del mbrapa dhe  me armën automatike gjuan  disa herë në drejtim të dëmtuarit, kështu shkakton edhe rrezik të madh për jetën e njerëzve, në vend publik- rrugë kryesore në Suharekë, në atë mënyrë që gjuan me armën të dëmtuarin, duke rrezikuar edhe jetën e pjesëmarrësve tjerë të pranishëm në vendin ku ka ndodhur ngjarja, si dhe posedon armë në kundërshtim me ligjin.

“Me rastin e caktimit të paraburgimit, gjykata ka marrë parasysh  rrezikshmërinë e veprave panele të cilat i vihen në ngarkim të pandehurit dhe pasojave të shkaktuara, dhe me lënien në liri të të pandehurit i njëjti mund të arratisen dhe t’i shmanget dhe të pengojnë procedurën penale- hetimore”, thuhet ndër të tjera në komunikatë.

Më Shumë

Turqia nis “hakmarrjen” për sulmin e 13 nëntorit në Stamboll (VIDEO)

Turqia ka nisur ‘hakmarrjen” për sulmin me bombë që ndodhi të dielën e kaluar në Stamboll ku mbetën të vdekur gjashtë persona dhe janë...

Lëndohet një punëtor në Prizren

Një burrë ka pësuar lëndime të rënda trupore pasi që i njëjti ishte lënduar gjersa ishte duke punuar në vendin e tij të punës. Në...

Lajmet e Fundit