25.8 C
Prizren
E hënë, 24 Qershor, 2024

Testi i maturës nuk do të përsëritet

Suhareke-testi maturesU raportua për kopjim masiv të testit të maturës. Madje këto dyshime shtynë Policinë e Kosovës të bastisin një konvikt brenda Qendrës Studentore të Prishtinës nga i cili dyshohej se po dërgoheshin mesazhe me përgjigje të testit. Pavarësisht këtyre ngjarjeve, testi i maturës nuk do të përsëritet, ndonëse kishte kërkesa të tilla.

Njerëzit përgjegjës për organizimin e testit të maturës shtetërore e vlerësojnë pozitivisht mbajtjen e këtij testi. Sipas tyre, përveç disa përpjekjeve të izoluara për të kopjuar, pjesa tjetër ka shkuar mjaftë mirë. Mustafë Kadriu, nga Ministria e Arsimit, thotë se mbajtja e testit të maturës ka shkuar mjaft mirë dhe nuk ka gjasa që të përsëritet. Edhe pse e pranon se ka pasur tendenca për të kopjuar, Kadriu thotë se një gjë e tillë është pamundësuar falë bashkëpunimit me Policinë e Kosovës.

“Ka pasur tendenca për të kopjuar dhe ne së bashku me Policinë e Kosovës i kemi zënë disa numra të telefonave të cilët kanë komunikuar me personat që kanë marrë pjesë në test. Ne do t’i lexojmë të dhënat dhe nëse konstatohet se ka pasur parregullsi kudo në Kosovë dhe aty ku përputhen të dhënat statistikore se ka pasur kopjim, sigurisht se ato teste do të anulohen”, ka thënë kadriupër gazetën Tribuna.

Më Shumë

Tri ndeshje sot në ‘Euro 2024’, vëmendja te ballafaqimi Holandë – Francë

Në kuadër të Kampionatit Evropian, sot do të zhvillohen tri ndeshje. Duke filluar nga ora 15:00, Sllovakia do të përballet me Ukrainën në Dusseldorf. Të dy...

Pesë persona të lënduar nga një aksident trafiku në Suharekë

Sot rreth orës 12:00 ka ndodhur një aksident trafiku në fshatin Sallagrazhdë të komunës së Suharekës. Kështu u bë e ditur nga ekipi i Zjarrfikësve...

Lajmet e Fundit