22.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Thaçi: PDK-ja fiton në zgjedhjet e së dielës

Thaci-qeveriaKryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Hashim Thaçi, në një intervistë për të përditshmen prestigjioze austriake “Die Presse”, ka thënë se në zgjedhjet e së dielës PDK-ja do të dalë fituese bindëse. “Programi ynë po pranohet.

Qytetarët ju besojnë premtimeve të mia që në mandatin e ri do t’i krijojmë 200 mijë vende të reja të punës”, ka thënë Thaçi për gazetën austriake. Ai ka shtuar se në mandatin e ardhshëm do të ketë një mazhorancë shumë të fuqishme në Kuvendin e Kosovës.

Duke u përgjigjur në pyetjen për slloganin e ri të PDK-së, Thaçi ka thënë se misioni i parë ka qenë liria dhe shteti i Kosovës. Misioni i dytë, sipas tij, ka qenë forcimi i shtetësisë së Kosovës, të cilën e kemi përfunduar me sukses.

“Prandaj, tani qytetarët do të ma besojnë misionin e ri: zhvillimin ekonomik dhe krijimin e vendeve të punës. Para pak ditësh kemi marrë vendimin për ngritjen e pagave për 25 për qind për të gjitha kategoritë, në përputhje me kriteret e Fondit Monetar Ndërkombëtar”, ka thënë kreu i PDK-së, duke shtuar se këtë muaj do të fillojë ndërtimi i autostradës Prishtinë – Shkup, transmeton “KosovaPress”.

“Ne po e ndryshojmë Kosovën”, ka theksuar Thaçi. Ai ka folur edhe për procesin e liberalizimit të vizave dhe për dialogun me Serbinë.

Më Shumë

Broja: Dua që emri im të mos harrohet kurrë

Sulmuesi Armando Broja është një nga lojtarë më të mirë që ka Kombëtarja e Shqipërisë. Sulmuesi i Shqipërisë, në një intervistë për “Gazetta dello...

Gjendet shtetasi i huaj i cili kishte humbur në malet e Sharrit

Shërbimi i Kërkim-Shpëtimit Malor të Kosovës ka njoftuar se është gjetur personi i cili ishte humbur dje në zonën e qendrës skitare të Brezovicës. Sipas...

Lajmet e Fundit