-1.2 C
Prizren
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Thaçi “peshkon” deputetët e partive të tjera

Thaci-misioni i ri14Refuzimin e partive shqiptare që kanë fituar ulëse në Kuvend për të hyrë në koalicion me Partinë Demokratike të Kosovës, kjo e fundit po mundohet ta kompensojë duke “peshkuar” deputetët të LDK-së, AAK-së, “Vetëvendosjes” e Nismës shkruan sot “Koha Ditore”.

Përfaqësues të partive 0që tashmë janë bashkuar rreth një koalicioni paszgjedhor kanë thënë se kryeministri në detyrë me veprimet e tilla po mundohet të shkaktojë konfuzion.

Burime brenda PDK-s i kanë thënë gazetës se ka angazhim për sigurimin e numrave, në mënyrë që të formojnë qeverinë, duke “peshkuar” edhe nëpër partitë e tjera. Ata kanë thënë se punën do t’ua lehtësojë edhe mënyra e votimit, që do të kërkohet të bëhet në mënyrë të fshehtë. Sipas rregullores, mënyrën e votimit për zgjedhjen e Qeverisë e përcakton Kuvendi. Qeveritë e deritashme janë votuar me aklamacion.

“Po bëhen kalkulime të tilla, ka edhe deputetë të partive të tjera që janë afruar vullnetarisht. Mbetet të shihet si do të shkojë puna”, ka thënë zyrtari i PDK-së që nuk ka pranuar t’i përmendet emri në gazetë.

Më Shumë

Digjet një shtëpi e pabanuar në Prizren

Një shtëpi e pabanuar është përfshirë nga zjarri  në Prizren. Zjarrfikësit e kanë lokalizuar zjarrin. Policia Rr. Adem Jashari, Prizren 04.02.2023 – 15:35. Ankuesi mashkull kosovar, ka raportuar se...

SBAShK-u: Nuk do të kërkojmë që Ligji i Pagave të dërgohet në Kushtetuese

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBAShK) ka theksuar se koeficienti i pagave i miratuar nga Qeveria e Kosovës nuk i ka...

Lajmet e Fundit