25.7 C
Prizren
E enjte, 22 Korrik, 2021

Trajneri kosovar me përvojë 30-vjeçare në Slloveni: FFK-ja po i degradon kuadrot

Jetën ia ka kushtuar futbollit, duke punuar për më shumë se 30 vjet në disa skuadra të Sllovenisë, shkolla të futbollit e ekipe të femrave, por ëndrra e tij e madhe është të punojë në futbollin e Kosovës, në vendin prej nga e ka edhe prejardhjen.

Fjala është për trajnerin nga Vushtrria, që jeton dhe vepron në Slloveni, Nebih Zeneli.

Ky i fundit ka punuar në disa ekipe sllovene, si NK Brezice dhe NK Krsko. Deri në fillimin e pandemisë COVID-19 ka qenë udhëheqës i shkollës së futbollit Krsko dhe trajner te skuadra U-19.

Në një rrëfim për “Zeri.info”, Nebih Zeneli flet gjendjen momentale në futbollin slloven, i cili është goditur shumë nga pandemia.

“Momentalisht nuk kemi aktivitete për shkak të pandemisë. Vetëm Liga e Parë, që ka kontrata profesionale, është duke punuar, kurse të tjerat janë të ndaluara. Stërvitjet dhe ndeshjet kanë qenë të ndaluara, mirëpo presim që në ditët në vijim të lehtësohen masat”, nis bisedën për “Zeri.info” Nebih Zeneli, i cili ka përvojë edhe me skuadrën e femrave Krka, ku ka punuar me shumë sukses në Ligën e Parë të Sllovenisë.

Takimi i vitit 2008 i FFK-së me zyrtarët e Federatës së Sllovenisë dhe ndërprerja e kontakteve

Ndryshe, klubet e futbollit kosovar në vitet e fundit janë koncentruar kryesisht në trajnerë nga rajoni.

Image

 

Zeneli thotë se nëse do t’i vinte ndonjë ofertë nga Kosova do ta shqyrtonte, pasi vullneti për të kontribuar në Kosovë është i jashtëzakonshëm.

“Para 10 viteve isha në kontakte me klube në Kosovë, por nuk pati diçka konkrete. Në vitet e fundit nuk ka ardhur ndonjë ofertë, por jam i hapur, pasi me përvojën time mendoj se do të kontribuoja në futbollin kosovar”, deklaroi vushtrriasi.

Zeneli në mënyra të ndryshme e ka ndihmuar futbollin kosovar që nga koha kur Federata e Futbollit e Kosovës tentonte të anëtarësohej në UEFA dhe FIFA, në kohën e ish-kryetarëve Sabri Hashani e Fadil Vokrri.

“Kam qenë në kontakt me FFK-në që në kohën e Sabri Hashanit. Isha në Federatë dhe kam ofruar të gjitha që mund të ofrohen për ndihmë, duke filluar nga kontaktet e gjëra të tjera. Pastaj edhe në kohën e Fadil Vokrrit kishe biseda dhe kontakte.. Unë kam qenë njeriu i parë që ia kam mundësuar FFK-së shkuarjen e zyrtarëve për herë të parë në takimin me Federatën e Sllovenisë në vitin 2008. Këtë e di edhe sekretari gjeneral i FFK-së, Eroll Salihu, pasi me të kam kontaktuar. Mysafir asokohe kanë qenë edhe kryetari momental Agim Ademi dhe ish-presidenti i ndjerë, Fadil Vokrri. Kontaktet janë ndërprerë pasi disa nuk kanë qenë korrektë”, kujton Nebih Zeneli.

“Sllovenia i ka angazhuar të gjithë ekspertët nga jashtë vendit, në mënyrë që të zhvillohet sa më shumë futbolli, Kosova sjell trajnerë nga Afrika e Jugut”

Në syrin e Zenelit puna e FFK-së nën drejtimin e Agim Ademit lë shumë për të dëshiruar.

“Unë jam tash e 30 vjet anëtar i Shoqatës së Trajnerëve në Slloveni dhe e di shumë mirë se si funksionon një federatë. Mendoj se FFK-ja duhet të punojë shumë që ta arrijë nivelin e duhur. Konsideroj se FFK-ja është duke e bërë degradimin e kuadrove të trajnerëve. Kosova ka trajnerë të mirë dhe të shkolluar që mund ta ndihmojnë futbollin në Kosovë. Do të kisha shumë dëshirë që të takohem me trajnerët në Kosovë, në mënyrë që të shkëmbehen mendime dhe përvoja për ta ndihmuar futbollin tonë”, theksoi ndër të tjera Zeneli.

“Sllovenia i ka angazhuar të gjithë ekspertët nga jashtë vendit, në mënyrë që të zhvillohet sa më shumë futbolli. Një gjë e tillë nuk po ndodh edhe në Kosovë. Ne sjellin trajnerë nga Afrika e Jugut e në anën tjetër kemi trajnerë shqiptarë që i edukojnë fëmijët në Evropë e në Kosovë na mohohet. Kjo është fatkeqësia më e madhe. Jemi duke u degraduar”, përfundoi Nebih Zeneli.

Më Shumë

Prizren, shtetasi i Shqipërisë dënohet me 600 euro pasi e pranoi se ia dha policit kufitar 10 euro ryshfet

Shpëtim Jonuzi nga Shqipëria është dënuar me 600 euro pasi e ka pranuar fajësinë  për dhënie të 10 eurove ryshfet një polici në kufi...

Ja si e arsyeton Mytaher Haskuka punësimin e vajzës së axhës në komunë

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka folur lidhur me punësimin e vajzës së axhës në Komunë. Haskuka u shpreh se ai nuk e...

Turistët nga Arabia Saudite kënaqen në Prizren për Bajram (VIDEO)

Përveç shumë mërgimtarëve, për Kurban Bajram në Prizren kanë ardhë edhe turistë nga Arabia Saudite. Disa kanë udhëtuar thjesht për vizitë, teksa po u pëlqen...

Një raste me Covid-19 në Spitalin e Prizrenit

Në klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe spitalet e përgjithshme janë duke u trajtuar 90 pacientë nga COVID-19. Siç njofton SHSKUK prej...

Gjendet një predhë e minahedhësit në Rahovec

Në fshatin Opterushë të Rahovecit një person ka raportuar në polici se kishte hasur në një mjet të dyshuar të pa shpërthyer, që dyshohet...

Gjykimi për korrupsion ndaj ish-drejtorëve të Prizrenit, i dëmtuari thotë se njëri nga të akuzuarit ka lidhje familjare me përfituesen e ankandit publik

 I dëmtuari Albert Doçi ka thënë se ish-drejtori i Shërbimeve Publike në Komunën e Prizrenit, Levent Kasemi ka lidhje familjare me përfituesen e ankandit...

Shtohet interesimi për Parkun e Inovacionit në Prizren

Parku i Inovacionit dhe Trajnimeve në Prizren është shndërruar në destinacionin e kërkuar nga shumë biznese vendore dhe ndërkombëtare. Interesimi për të marrë hapësira...

Shqiptari e merr nusen me helikopter dhe 6 limuzina

Dasma, si dita më e rëndësishme e jetës për shumë njerëz, është bërë pjesë e kulturës që të jetë sa më e bujshme, luksoze...

Hiqen tarifat për studentët e nivelit Bachelor dhe Master në UP

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë e Inovacionit, Arbërie Nagavci ka njoftuar janë hequr tarifat për nivelin Bachelor dhe Master në Universitetin e Prishtinës. Kështu ka...

23 vjet nga masakra e Rahovecit

Më 19 korrik të vitit 1998, si pasojë e një sulmi të forcave serbe, në Rahovec shumë shqiptarë u vranë e u plagosën. Në Tehqen...

Totaj thotë se Haskuka po shfaqet i trembur

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj thotë se kryetari i Komunës, Mytaher Haskuka, për shkak të zgjedhjeve, po shfaqet i trembur...

Haskuka me akuza të rënda për PDK-në,LDK-në dhe AAK-në në Prizren

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka shpërthyer me akuza në drejtim të  PDK-së, LDK-së dhe AAK-së. "Si kanë fytyrë këta të PDK-së, LDK-së dhe AAK-së...

Lëndohet ylli i Juventus

Shqetësimi i parë arrin për Massimiliano Allegri. Gjatë seancës së fundit stërvitore, Paulo Dybala pati një tendosje të muskujve në kofshën e majtë, e...

Gashi: Vetëvendosje mund të fitojë pa balotazh në Prizren

Kur kanë mbetur më pak se tre muaj nga zgjedhjet lokale të 17 tetorit, kanë filluar debatet se cila parti do të fitojë më...

Zgjedhjet lokale, emrat e përfolur nga Lëvizja Vetëvendosje për kryetar të Prizrenit

Në Lëvizjen Vetëvendosje tashmë është përmbyllur pranimi i kandidaturave të brendshme për kryetar të komunave.   Lëvizja Vetëvendosje ende nuk ka zyrtarizuar asnjë kandidaturë për zgjedhjet...

Kurti uron festën: Përhajr Bajramin!

Kryeministri Albin Kurti ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë me rastin e festës së Kurban Bajramit, me të nisur ceremonia e faljes së namazit...

Lajmet e Fundit