10.8 C
Prizren
E premte, 19 Prill, 2024

Trupat ruse largohen plotësisht nga veriu i Ukrainës

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar ka thënë sot se trupat ruse janë tërhequr plotësisht nga veriu i Ukrainës.

Sipas kësaj ministrie, trupat ruse po kthehen në Rusi dhe në veri të Bjellorusisë, shkruan BBC.

Barnatorja bimore ”Bio Drini” po zgjerohet, hap pikën e re në lagjen “Bazhdarhane” të Prizrenit

“Çdo rishpërndarje masive nga veriu [ka të ngjarë] të marrë të paktën një javë minimalisht,” tha ministria në konferencën e saj të mëngjesit.

Në konferencë u theksua se granatimet ruse të qyteteve në lindje dhe jug të Ukrainës vazhduan dhe trupat ruse kishin avancuar në jug nga qyteti i rëndësishëm strategjik i Izyum.

Më Shumë

Vdes aktorja shqiptare, Shirine Morina

Ka vdekur aktorja e njohur e skenës artistike të Kosovës, Shirine Morina. Vdekjen e saj e bëri të ditur, deputeti i Vetëvendosjes, Mefail Bajqinovci. Ai thotë...

Mbi 7 mijë kosovarë shkuan në Shqipëri në orët e hershme të së shtunës

Kjo e shtunë ka nisur me një fluks automjetesh në pikën kufitare të Morinës. Shumë qytetarë kanë zgjedhur të udhëtojnë nga Kosova drejtë Shqipërisë, duke...

Lajmet e Fundit