5.8 C
Prizren
E premte, 7 Tetor, 2022

Universiteti i Prizrenit arrin marrëveshje me Universitetin e Trierit të Gjermanisë

UPZ-objektiUniversiteti i Prizrenit “Ukshin Hoti” dhe Universiteti i Trierit – Gjermani, kanë arritur marrëveshje për bashkëpunim në fushat akademike të interesit të dy anshëm. Marrëveshja është nënshkruar nga Prof. dr. Michael Jackel-President i Universitetit të Trierit dhe Prof. Dr. Zahadin Shemsidini, u. d. rektor i UPZ-së, gjatë vizitën që është zhvilluar në Gjermani ditë më parë.

Marrëveshja e Bashkëpunimit përfshinë: Shkëmbim ndërmjet fakulteteve, studentëve dhe kërkuesve shkencor; Bashkëpunim në kërkime shkencore, ligjërata dhe simpoziume të përbashkëta; Shkëmbim i të dhënave, dokumenteve dhe materialit kërkues në fushën e interesit të përbashkët.

Prof. Dr. Zahadin Shemsidini, u. d. rektor i UPZ-së, e vlerësoi lartë arritjen e kësaj marrëveshje të bashkëpunimit me një universitet evropian siç është Universiteti i Trierit në Gjermani. Ai ka theksuar se janë pajtuar në parim që profesor nga ky universitet të vijnë të japin mësim kur të startojnë studimet mastar në Fakultetin Juridik në UPZ.

Më Shumë

Duele interesante në basketboll, vëmendja në Prizren

Në fundjavë do të zhvillohet xhiroja e katërt në Prince Caffe Superligë. Në këtë javë do të zhvillohen tri ndeshje, kurse Trepça – Sigal Prishtina...

Kurti: Rektori Statovci, figurë e jashtëzakonshme në kohën e duhur

Sot bëhen 25 vite nga protesta më e madhe studentore e vitit 1997, e organizuar nga Unioni i Pavarur i Studentëve të Universitetit të...

Moti sot

Lajmet e Fundit