3.8 C
Prizren
E martë, 29 Nëntor, 2022

Uruguaj 2022: Cavani dhe Suarez në Kupën e Botës

Me 15 trofe të Copa America dhe dy tituj të Kupës së Botës, duke përfshirë atë inauguruese në 1930, Uruguai është një nga kombëtaret më të mira në futboll dhe që do të jetë pjesë e Katar 2022.

Tekniku 47-vjeçar, Diego Alonso ka përzgjedhur 26 lojtarët me të cilët kombëtarja e drejtuar prej tij do të luajë në Kupën e Botës që fillon pas pak ditësh. Në listë nuk mungojnë as lojtarët veteran si Edinson Cavani, Luis Saurez, apo dhe Diego Godin.

Uruguaj është pjesë e Grupit H në Kupën e Botës, së bashku me Koren e Jugut, Portugalinë dhe Ganën. Ndeshja e parë e tyre do të jetë më 24 nëntor, duke filluar nga ora 14:00 dhe përballë do të kenë skuadrën aziatike.

Lista e plotë:

Portierët

Fernando Muslera (Galatasaray)

Sergio Rochet (Nacional)

Sebastian Sosa (Independiente)

Mbrojtësit

Ronald Araujo (Barcelona)

Martín Caceres (LA Galaxy)

Sebastian Coates (Sporting CP)

Jose Gimenez (Atlético Madrid)

Diego Godin (Velez Sarsfield)

Mathias Olivera (Napoli)

Jose Luis Rodriguez (Nacional)

Guillermo Varela (Flamengo)

Matías Vina (Roma)

Mesfushorët

Giorgian de Arrascaeta (Flamengo)

Rodrigo Bentancur (Tottenham)

Nicolas de la Cruz (River Plate)

Lucas Torreira (Galatasaray)

Manuel Ugarte (Sporting CP)

Federico Valverde (Real Madrid)

Matías Vecino (Lazio)

Sulmuesit

Agustín Cannobio (Athletico Paranaense)

Edinson Cavani (Valencia)

Maxi Gomez (Trabzonspor)

Darwin Nunez (Liverpool)

Facundo Pellistri (Manchester United)

Luis Suarez (Nacional)

Facundo Torres (Orlando City)

/Albanianpost.com

Më Shumë

Katër raste të parave të falsifikuara brenda 24 orëve

Katër raste të falsifikimit të parave janë raportuar në Policinë e Kosovës gjatë 24 orëve të fundit.Në Fushë Kosovë një punëtor i bankës ka...

“Le Matin” më 1912: Përfituesit e luftës

Ky shkrim është botuar 110 vjet më parë në gazetën e Parisit “Le Matin” dhe flet për aktin e jashtëzakonshëm të Ismail Qemalit, shpalljen...

Lajmet e Fundit