13.8 C
Prizren
E hënë, 27 Maj, 2024

USSH ka platformën e duhur për studentët e UP-së

tKoordinatori i Përgjitshëm i USSH-së ( Unioni i Studentëve Shqiptarë ), Albrim Badallaj , organizatës më të madhe mbarëkombetare gjatë një interviste për agjencinë e lajmeve Kodi.Info , ka treguar në pika të shkurtëra platformën fituese për USSH , platformë kjo që i duhet studentëve të UP-së.

Së pari është priviliegj që së bashku me shtabin që kemi krijuar, të udhëheqim fushatën parazgjedhore të USSH-së , me një përgjegjësi të madhe ndaj simpatizantëve dhe studentëve në kuadër të UP-së .

Badallaj shprehu shkurtimisht pikat ku do mbështetet USSH në mandatin tjeter , ku padyshim janë shprehur se do jenë mazhorancë e Parlamentit Studentor. Ai tha se në nje analizë të perbëshkët me studentët nëpër secilin fakultet përkatës, kemi ardhur në përfundim se mini-platforma e jonë të përbëhet nga këto pika :
1.Punë Praktike 2.Përmisim dhe zgjerim i ambienteve nëpër Salla te Mësimit ( Bibloteka ) 3.Përmisim i Kushteve Higjieno-Teknike 4.Vizita ne shtetet Europiane me karakter studimor dhe shkëmbim përvojash ( ku njëherit veprojnë degët e organizatës sonë në Diasporë ) 5.Bursa ndërkombëtare 6.Ndihmes në Literaturë ( që për momentin është mungesë e madhe për studentët )

Koordinatori Badallaj gjithashtu shtoi se qëllimi ynë për të ardhur në krye është që të jemi në ndihmes dhe shërbim të studentëve e jo që të përfitojmë prej tyre në mënyrë direkte apo indirekte ( siq ndodh me rastin e Panove , Apsolventiadave , Brucoshiadave , Mbrëmjeve studentore , Vizitave etj. )

Në fund pas bujës që ka marrë ditëve të fundit tek studentet , i pyetur për slloganin e USSH në këto zgjedhje : “ Kujto të kaluarën , Voto të ardhmen “ , Badallaj tha se kjo frazë pretendon të rikujtoj punën që e ka bërë USSH për studentët në të gjitha trojet shqipëtare kur ka qen në krye dhe nëpërmjet kësaj të ripërsëritet epoka e artë e parisë së studentëve në krye me USSH, duke mbështetur dhe votuar numrin 12 ; sepse kuptohet ata që se dijnë nga vijnë ata nuk e dijnë as nga shkojnë.

Më Shumë

Martohet vajza e Eminemit – momenti special i vallëzimit babë e bijë

Hailie Jade, vajza e Eminem dhe ish-gruas së tij, Kim Scott është martuar këtë fundjavë. Ceremonia u mbajt në Greencrest Manor në Battle Creek,...

Rizvanolli: 101,41 milionë euro është fitimi në ndërmarrjet publike gjatë vitit 2022

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, ka njoftuar se 101,41 milionë euro është fitimi në ndërmarrjet publike qendrore të Kosovës në vitin 2022. Rizvanolli ka thënë...

Lajmet e Fundit