15.8 C
Prizren
E premte, 31 Maj, 2024

Vajza me fustan të kuq, mahnit banorët

julina me fustan BBJuliana në dhomën e gjumit, provon fustanin që do të veshë për mbrëmje. Valeri që ndodhet në dhomë e ndihmon ta veshë. Ajo rrotullohet rreth vetes, disi e pabindur. Më pas ajo zbret shkallët duke bërë xhiro nëpër shtëpi dhe duke hedhur shikimin në të gjitha pasqyrat. Valeri dhe Visari dukeshin të mahnitur nga fustani i saj, duke i bërë komplemente të shumta.

Të ngacmuar nga pamja e saj, ata nisin të flasin për vajzat që u kanë tërhequr vëmendjen në shtëpi. Ata bien një mendje, kur flasin për bukurinë e Violës, që sipas tyre ‘ishte një kukull’, duke shtuar se si brune, vajza më e bukur në shtëpi është Juliana. Ata vazhdojnë të flasin për fustanin e saj, ndërkohë për së largu edhe Jona me Matildën, shohin gjithë kreshëri se si “valëzonte” Juliana, duke u endur nëpër shtëpi.

Kjo e fundit shfaqet edhe një herë ne dhomën e djemve, me fustanin veshur. Visari nis ta ngacmojë, duke i kërkuar ta ndihmojë për t’i zbërthyer zinxhirin nëse i duhet ndihmë, por ajo nuk pranon duke ngjitur shkallët për në dhomën e saj.

Më Shumë

Kafka – Shkrimtari i pavdekshëm edhe 100 vjet pas vdekjes

100 vjet më parë, më 3 qershor 1924 ndërroi jetë një nga shkrimtarët më të njohur të hapësirës gjermanofolëse. Në të gjithë botën tregimet...

Moti sot me diell dhe vranësira

Moti sot parashihet të mbajë me diell dhe vranësira. Kohë pas kohe pritet të ketë rrebeshe lokale shiu në shkallë vendi, sidomos gjatë orëve të...

Lajmet e Fundit