19.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Varroset veterani i luftës së UÇK-së në Malishevë, Sahit Thaçi

Sahit ThaçiMe nderime u varros sot kryetari i Degës së Shoqatës së Invalidëve të Luftës së UÇK-së në Malishevë, Sahit Thaçi. Paraprakisht, në shtëpinë e kulturës “Tahir Sinani”, në Malishevë u bënë homazhe dhe u mbajt një mbledhje komemorative, në kujtim të jetës dhe veprës së veteranit dhe invalidit të luftës së UÇK-së, Sahit Thaçit.

Në homazhet dhe mbledhjen komemorative, morën pjesë qindra bashkëluftëtar të Sahitit, pastaj deputetët e Kuvendit të Kosovës, Halit Krasniqi dhe Haxhi Shala, zv/ministri i MPMS-së,Fatmir Shurdhaj, kryetari i Malishevës,Ragip Begaj, përfaqësues të shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së dhe shumë qytetar të tjerë.

“Këtë nderim Ne po i bëjmë sot një njeriu, i cili gjatë gjithë jetës së tij ishte i angazhuar për çështjen kombëtare. Sado që dhembja është e madhe ne ndihemi krenar për kontributin që dha gjatë luftës për lirinë e atdheut dhe pas luftës si aktivist i devotshëm, ku vdekja e gjeti në krye të shoqatës së invalidëve të luftës”, tha kryetari i Malishevës Ragip Begaj.

Në emër të tri shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së në Malishevë, foli Selajdin Sertolli, i cili në formë kronologjike, foli për veprimtarin e Sahit Thaçit, gjatë luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Ndërsa në Faton Thaçi, bashkëluftëtar dhe bashkëvendës i Sahiti, foli për jetën dhe veprimtarin e tij, që nga arrestimi i tij si gjimnazist, për të vazhduar me luftën e UÇK-së, plagosjen e tij, dhe deri në ditët e sotme, duke vazhduar veprimtarin e tij, në mbrojtje të të drejtave të invalidëve të luftës së UÇK-së./PrizrenPress.com/

 

 

Më Shumë

Shakira do të dalë në gjyq për mashtrim tatimor

Gjykata spanjolle ka urdhëruar yllin e muzikës Shakira të dalë në gjyq për mashtrim tatimor.Këngëtarja kolumbiane, 45 vjeçe, ishte paralajmëruar se mund të dënohej...

Rritet çmimi i makaronave, jogurtit dhe kafes, lirohet pak orizi

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar një raport sa i përket lëvizjeve të çmimeve të artikujve bazë në pesë ditët e fundit. Të...

Lajmet e Fundit