3.8 C
Prizren
E mërkurë, 6 Dhjetor, 2023

Vetëvendosje!: 2 Korriku shënoi zhbërjen e Jugosllavisë

LevizjaVetevendosje-logoDeklarata Kushtetuese e 2 Korrikut 1990 shënon hapin e parë vetëvendosës të popullit shqiptar të Kosovës, në aspektin institucionalo-juridik, që prej Konferencës së Bujanit, ka vlerësuar Lëvizja Vetëvendosje. Për këtë arsye, kjo parti vlerëson se është me vlerë që të përkujtohet ky moment, i cili e nisi udhën e shkëputjes prej Jugosllavisë okupuese.

“Në këtë akt themeltar janë themeluar edhe Republika e Kosovës, por edhe demokracia autentike. Nga perspektiva e sotme shohim me keqardhje se ka më shumë republikanizëm juridik, më shumë sovranitet shtetformues tek ajo Deklaratë Kushtetuese, se sa tek dokumentet mbi të cilat po ngrihet sot struktura e padrejtë e pavarësisë së kufizuar”, vlerëson Vetëvendosje!.

Deklarata Kushtetuese e 2 Korrikut 1990 rrjedh prej kontekstit të krijuar prej rezistencës së pandalur të popullit shqiptar në Kosovë i cili ka kërkuar të jetë sovran dhe vetëvendosës në vendin e vet. /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Policia po e ruan argjendarinë pronari i së cilës u arrestua në lidhje me grabitjen në Suharekë

Zyrtarët policor, po vazhdojnë ta mbajnë të bllokuar argjendarinë “Baraku”, pronari i së cilës u arrestua për përfshirje në grabitjen në Suharekë. Argjendaria është bastisur...

Kurti: Pas sulmit terrorist, prioriteti i Kosovës është siguria

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, gjatë vizitës që i ka bërë Komunës së Gjilanit, ka folur edhe për çështjen e dialogut. Shefi i...

Lajmet e Fundit