18.8 C
Prizren
E hënë, 3 Tetor, 2022

Vetëvendosje: Drejtori i Drejtorisë së Arsimit në Sharr, kërkon ryshfet

VV-logo9-09Pavarësisht marrëveshjes në mes të Ministrisë së Arsimit dhe KQZ-së për lejim të organizimeve dhe manifestimeve të ndryshme nga ana e subjekteve politike gjatë fushatës zgjedhore nëpër objektet shkollore pas përfundimit të orarit mësimor, Qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje! në Sharr nuk po i lejohet mbajtja e trajnimit me vëzhguesit e saj brenda objektit të gjimnazit “Ruzhdi Berisha”.

Sipas VV-së, për t’u marrë leja zyrtare nga Drejtoria e Arsimit, ata kërkojnë që të paguhen paraprakisht 15 euro për shfrytëzim të klasës.

Në anën tjetër, drejtori i gjimnazit, Shukri Nebiu, duke u munduar që ta heq përgjegjësinë nga vetja, është arsyetuar se pa lejen e drejtorit të Drejtorisë së Arsimit, nuk mund ta lejojë shfrytëzimin e objektit shkollor.

Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Sharr shpreh shqetësimin e saj me këtë padrejtësi dhe fyerje që po u bëhet anëtarëve të saj, dhe dënon ashpër këtë akt që është në kundërshtim me ligjin dhe të drejtën e qytetarëve për të qenë pjesë aktive e shoqërisë dhe për të marrë pjesë në procesin elektoral

Më Shumë

Duda Balje ‘rroket’ me kryeministrin Kurti në një takim për ditën e boshnjakëve: Nuk keni informata

Deputetja e komunitetit boshnjak, Duda Balje, edhe sot ka shprehur pakënaqësi në mënyrë indirekte në raportet e saj me Kurtin. Në një takim me kryeministrin...

Shakira do të dalë në gjyq për mashtrim tatimor

Gjykata spanjolle ka urdhëruar yllin e muzikës Shakira të dalë në gjyq për mashtrim tatimor.Këngëtarja kolumbiane, 45 vjeçe, ishte paralajmëruar se mund të dënohej...

Lajmet e Fundit