13.8 C
Prizren
E diel, 1 Tetor, 2023

Vetëvendosje! publikon 10 problemet më kryesore të qytetarëve të Prizrenit

Votat e vv ne qytetLëvizja Vetëvendosje! në Prizren, ka shpalosur të martën të gjitha problemet e grumbulluara të qytetarëve. Kandidati i VV-së për kryetar të Prizrenit, Arbër Rexhaj tha se në aktivitetin që është organizuar dje 200 qytetarë kanë rreshtuar 10 probleme më kryesore që Komuna e Prizrenit nuk ka aarritur t’i zgjidhë.

“ Konsiderojmë se një pasqyrë e tillë e të dhënave flet për një gjendje të rëndë në Komunën e Prizrenit, me mungesë edhe të kushteve elementare për një jetë modeste të qytetarëve”, tha rexhaj.

Ai premtoi se  këto pakënaqësi dhe brenga të shprehura nga qytetarët, Lëvizja Vetëvendosje  do t’i përfshijë  në Alternativën  Qeverisëse të saj, për këto zgjedhje lokale. “Ne besojmë se vetëm bashkëveprimi me qytetarë është garancë e një qeverisjeje të shembullit të mirë”, tha Rexhaj. /PrizrenPress.com/

Problemet që qytetarët i kanë shprehur në aktivitetin e Vetëvendosjes janë:

Papunësia     73%
Shkatërrimi urbanistik     50%
Mungesa e ujit të pijshëm     56%
Korrupsioni në pushtetin lokal     57%
Menaxhimi i keq i mbeturinave     41%
Punësimi i militantëve partiak     54%
Mungesa e parkingjeve     27%
Degradimi i arsimit     32%
Mungesa e ambienteve sportive     28%
Rrezikimi i trashëgimisë kulturore     45%
Shëndetësia e dobët    39%
Ujërat e zeza     24%

Arrestohen dy persona në Prizren, dyshohet se katër vite më parë kanë bërë shpërlarje të parave

Dy persona janë arrestuar gjatë ditës së djeshme në Prizren, pasi që të njëtit dyshohet se kanë kryer veprën penale “shpërlarje të parave”. Ngjarja kishte...

A mund të jetë ndeshja e radhës e Messi-t kundër CR7?

Tifozët e Inter Miami u përballën me zhgënjim teksa panë skuadrën e tyre të humbte në finalen e Open Cup dhe mungesa e Lionel...

Lajmet e Fundit