7.6 C
Prizren
E shtunë, 27 Shkurt, 2021

VIDEO/ Pamje të tmerrshme nga kufiri mes Kinës dhe Indisë, ushtritë godasin me leva njëra-tjetrën, 27 viktima

Një video e rëndë është publikuar së fundmi e betejës famëkeqe në stil mesjetar, mes trupave kufitare të Indisë dhe atyre të Kinës, ku ushtarët me veshje të rënda mbrojtëse e leva hekuri në duar u përleshën duke lënë 27 të vdekur.

Kina dhe India janë përballur shpesh për çështjen e linjës së kufirit në një territor të kontestuar në Himalaje, ku trupat e të dyja vendeve sipas marreveshjes, nuk lejohet të mbajnë armë zjarri.

Pamjet e reja që besohet se janë publikuar nga partia komuniste e Kinës në formën e një pakete propagande, tregojnë përleshjen brutale katër-orëshe të qershorit të shkuar, ku u përfshirë rreth 500 trupa.

Marrëveshja e ndalimit të armëve në rajon detyron trupat që gjatë mosmarrëveshjeve të luftojnë me mjete të improvizuara.

Pamjet tregojnë konfrontimin e përgjakshëm mes qindra ushtarëve të armatosur me mburoja dhe leva në duar, teksa ndeshen në luginën Galëay.

Të paktën 23 ushtarë indianë ishin vrarë në konfrontim, ndërsa Kina tha se katër ushtarë të saj kishin humbur jetën.

Pamjet nisin kur një grup ushtarëqsh kinezë ndalojnë për të krijuar një kamp në rajon.

Por papritur një forcë e madhe ushtarësh indianë shfaqet në luginë me mburoja dhe shkopa në duar, një prej të cilëve duket se valëvit një shpatë.

Video më pas ndërpritet pas rënies së muzgut, me skena kaosi e ulërimash.

Një ushtar kinez shihet i përgjakur teksa merrr kujdesje nga shokët e tij që i fashojnë kokën.

Pranimi i viktimave nga Kina erdhi vetëm javës që shkoi, më shumë se gjashtë muaj pas incidentit të rëndë, që solli dy fuqitë bërthamore pranë luftës.

Autoritetet kanë thënë se tashmë zgjidhja e çështjes së kufirit në Himalaje do të zërë vendin që i takon në marrëdhëniet mes dy superfuqive aziatike.

 

(E.H/Faxweb.al)

Më Shumë

Vendi rrezikon të zhytet në krizë shkaku i postit të presidentit

Vendi mund të zhytet në një krizë institucionale në mungesë të një presidenti konsensual, krejt kjo për faktin se partitë politike nuk janë të...

Fero për lajmin se do të bëhet prind: Unë moti jam ‘baba’

Tashmë është konfirmuar thashethemi që po qarkullon qe një kohë: Arbenita Ismajli është shtatzënë! Lajmin e ka konfirmuar vet bukuroshja, e cila përmes një postimi...

E dashura e Bernardo Silvas “trondit” Instagramin, pozon me bikini rozë

Modelja, Ines Degener Tomaz gjithashtu e dashura e yllit tw Manchester City-t pozon me bikini rozë. Bukuroshja Portugeze, 22 vjeç, thotë se marrëdhënia e saj me Bernardo Silva, 26 vjeç, është “si...

Sot është datëlindja e Adem Demaçit

Simboli i rezistencës kombëtare Adem Demaçi ka ndërruar jetë më 26 korrik të vitit të kaluar, ndërsa sot është përvjetori i lindjes së tij,...

Dënohet me burg njëri nga ekzekutorët e gazetares malteze

15 vjet burg, edhe pse dënim i reduktuar si bashkëpunëtor me prokurorinë, është dënuar vrasësi i gazetares malteze Galicia. Gazetarja, shkruajnë mediet vendase, kishte...

Cila bukuroshe e ka nafak djalin e Shyhrete Behlulit?

Shyhrete Behluli është nënë e lumtur e pesë fëmijëve, tri vajzave e dy djemve, që publiku ia njeh mirë. Më i vogli ndër fëmijët, është...

Bitcoin i rikthehet fitimeve

Pas një rënie prej gati 10 mijë dollarë brenda tri ditëve, Bitcoin ka filluar ta rimerr vetën. Ky kthim i fitimeve të kësaj kriptovalute vjen...

Pas fushatës rriten rastet e reja me COVID 19, mobilizohen institucionet – a do të ketë ndryshim të masave?

Zyrtarisht fushata për zgjedhjet e 14 shkurtit ka zgjatur vetëm 10 ditë, mirëpo, partitë politike kanë nisur takimet me qytetarët nëpër komuna shumë më...

Fjalimi madhështor i Fishtës në Konferencën e Paqes: Pushtuesit nuk qenë kurrë zotnuesa mbi shqiptarë

Prej brigjeve gjëmuese të Euksinit e deri në borën e amshueshme të Alpeve Julie; prej brigjeve bubulluese të Ekrakeraunve e deri ndër karma të...

Taksirati me pragun, Zafir Berisha lajmërohet me një citat të profetit Muhamed

Nisma Socialdemokrate në krye me Fatmir Limajn nuk ka arritur që t’i sigurojë votat e mjaftueshme për të kaluar pragun zgjedhor në mënyrë që...

76 vjet nga vrasja e Shaban Polluzhës

Më 21 shkurt të vitit 1945 në fshatin Tërstenik të Drenicës vritet Shaban Polluzha, njëri ndër komandantët më të njohur të zonës së Drenicës...

Gazetari Orhan Galushi kthehet në Prizren për t’i ndihmuar bashkëqytetarët romë

Bëri mijëra kilometra që të vijë në Prizren dhe të garojë në zgjedhjet e 14 shkurtit. Orhan Galushi ka 35 vjet që është larguar nga...

“Young Queen” nga Mimoza, dedikim për Kosovën

Këngëtarja kosovare e cila po e zhvillon karrierën e saj muzikore jashtë kufijve, Mimoza, e ka lansuar videoprojektin e ri me titull “Young Queen”,...

Përçahet VV’ja në Prizren, Haskuka akuzon disa bashkëpartiakë për bashkëpunim me PDK’në e LDK’në kundër tij

Grupi i kuvendarëve të Lëvizjes Vetëvendosje në Prizren kanë reaguar ndaj një postimi të kryetarit të kësaj komune, Mytaher Haskuka, i cili ka akuzuar...

Mbappe kërkon klauzolë lirimi dhe pagë më të madhe në kontratën e re

Sulmuesi francez Kylian Mbappe është i gatshëm ta firmos kontratën e re me Paris Saint-Germaini, por vetëm nëse ekipi nga Ligue 1 i plotëson...

Ku dështoi Kosova në sigurimin e vaksinës kundër COVID-19?

Derisa vendet e rajonit kanë filluar vaksinimin e qytetarëve kundër COVID-19, në Kosovë ende nuk ka arritur vaksina kundër kësaj sëmundjeje që e shkakton...

Lajmet e Fundit