18.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

Vlora Çitaku: MSA’ja, sinjal për progresin e Kosovës karshi BE’së

Vlora CitakuuSot do të përfundojnë negociatat në mes të Kosovës dhe Bashkimit Evropian për Marrëveshjen e Stabilizim Asocimit (MSA). Përmbylljen e këtyre bisedimeve ministrja e Integrimeve Evropiane e ka konsideruar hap të rëndësishëm për shtetin e Kosovës.
Ajo pret që kjo marrëveshje të përkrahet edhe nga pesë vendet evropiane të cilat ende nuk e kanë njohur Kosovën.

Çitaku në një intervistë për ‘Epokën e Re” ka thënë që pas hyrjes në fuqi të MSA’së Kosova do të aplikoj për marrjen e statusit të kandidatit për anëtarësim në BE.

Duke folur për liberalizimin e e vizave, Çiltaku ka thënë se Komisioni Evropian është duke e përfunduar vlerësimin e tij për këtë proces.

Më Shumë

Marina Vjollca rikthehet në ekran për dashurinë e vjetër! Ja ku do ta shohim!

Moderatorja e njohur Marina Vjollca do të rikthehet së shpejti në ekran. Marina pas pauzës në Tv, do të kthehet si moderatore sportive në...

Fillon në Suharekë festa e titullit të tretë të Ballkanit

Sot përfundoi sezoni 2023/24 në Superligën e Kosovës në futboll. Ballkani, që matematikisht e fitoi titullin javën e kaluar me fitoren ndaj Llapit, sot e...

Lajmet e Fundit