9.8 C
Prizren
E martë, 21 Mars, 2023

Vrasja e trefishtë në Korçë, shkak atësia e fëmijës

Vetevrasje-alltiKrimi brenda familjes trondit Korçën. Një 50-vjeçar, i kthyer vetëm tri ditë më parë nga Greqia ku kishte emigruar prej vitesh, ka ekzekutuar me breshëri automatiku bashkëshorten 40-vjeçare dhe djalin 1 vjeç. I përfshirë nga një gjendje e thellë depresive, kryefamiljari Edmond Fiqi ka vrarë më pas dhe veten, në derën e banesës ku jetonte prej disa vitesh familja e tij. Vrasja e trefishtë ka ndodhur mbrëmë në një banesë në hyrje të qytetit juglindor, në vendin ku dikur ka qenë antena e madhe e Radio Tiranës.

Ngjarja e rëndë ka alarmuar policinë, e cila menjëherë ka shkuar në vendngjarje dhe ka nisur hetimet. Burime zyrtare nga Drejtoria e Policisë së Qarkut të Korçës bënë me dije, se pas kryerjes së veprimeve hetimore, dyshohet se gjithçka ka ndodhur për motive xhelozie. Sipas hetuesve të çështjes, emigranti Edmond Fiqi, banor i komunitetit rom, ka qëlluar për vdekje gruan e tij, Albina Fiqi, me origjinë nga Shijaku, pasi dyshonte për atësinë e fëmijës.

VRASJA E TREFISHTE
Dyshimi se gruaja e kishte tradhtuar dhe se kishte një fëmijë me dikë tjetër, ka çuar deri në marrëzi Edmond Fiqin nga Korça. Mësohet se 40-vjeçari, prej shumë kohësh kishte emigruar në Greqi dhe se prej 4 vitesh ai nuk kishte ardhur në vendlindje. Sipas burimeve policore, Fiqi është kthyer nga vendi fqinj tri ditë më parë. Ai është tronditur kur ka gjetur të shoqen me djalin 1 vjeç. I tronditur, Edmond Fiqi i ka kërkuar shpjegime bashkëshortes së tij, Albinës. Hetuesit e çështjes pohuan se çifti është konfliktuar ashpër në lidhje me atësinë e fëmijës. Xhelozia i ka errur sytë Edmond Fiqit, i cili ka vendosur të hakmerret me gruan e tij.

Mbrëmë, rreth orës 20:30, 40-vjeçari ka hyrë i armatosur me automatik në banesën e tij. Ai ka hyrë në dhomë dhe ka zbrazur 15 plumba mbi krevatin ku po flinte bashkëshortja, Albina, me fëmijën 1 vjeç. Për pasojë këta të fundit kanë mbetur të vdekur në vend. Më pas emigranti ka vrarë dhe veten në derë të shtëpisë. Krismat e armës kanë alarmuar banorët e tjerë të komunitetit rom, të cilët kanë sinjalizuar policinë.

Më Shumë

Haxhi Avdyli vitin e kaluar ishte pajisur me Pasaportë Diplomatike

Deputetët e Kuvendit të Kosovës ndër privilegjet e shumta kanë të drejtë të pajisen edhe me pasaportë diplomatike. Pra, të zgjedhurit e popullit kanë të...

Brozovic edhe më larg Inter-it, gati të përfitojë Barcelona

Marcelo Brozovic nuk është më një figurë qendrore te Inter-i dhe një largim në verë është jashtëzakonisht i mundshëm pasi Barcelona e ka nën...

Lajmet e Fundit