8.8 C
Prizren
E shtunë, 3 Dhjetor, 2022

Vritet nga bombardimet ruse aktorja ukrainase, Oksana Shvets

Aktorja ukrainase, Oksana Shvets ka vdekur në moshën 67-vjeçare, pasi godina e banimit ku ajo ndodhej në Kiev u godit nga raketat ruse.

Vdekja e Shvets u bë e ditur nga Teatri i të Rinjve, ku ajo ishte pjesë e trupës, ndërsa kolegët e saj atje shprehën “dhimbje të madhe” për vdekjen e saj.

Mund të jetë një imazh i 10 persona, njerëz në këmbë dhe teksti që thotë "L G Asociation "Loyola-Gymnasum" KONKURS PER REGJI?TRIMIN E NXENESVE PER VITIN SHKOLLOR 2022-2023 KLASAT 6,10 Per nxënësit interesuar ofrojme akomodim në konvikte, nga hëna deri të premten. Ofrojme mesim pergatitor per provimin pranues. Më shume info: 044 434 087 alg-info@alg prizren.com Rruga Tranzitit, Petrovë 000, Prizren, Kosovë www.alg-prizren.com/aplikimet C"

“Kujtim i ndritshëm për aktoren e talentuar. Nuk ka falje për armikun që ka ardhur në tokën tonë”, thuhet në deklaratë.

 

 

Aktorja, e lindur në vitin 1955, pati një karrierë dhjetëvjeçare në teatër dhe film. Ajo ishte një nga artistet më të arrira të vendit.

Përveç kohës së saj në Teatrin e të Rinjve, Shvets kishte punuar në Teatrin e Muzikës dhe Dramës në Ternopil dhe në Teatrin e Satirës së Kievit.

Vdekja e Shvets pason atë të një aktori tjetër ukrainas, Pasha Lee, i cili vdiq në moshën 33-vjeçare pasi u regjistrua në Forcat e Mbrojtjes Territoriale të ushtrisë ukrainase.

“Zyrtarët në Shteteve të Bashkuara të Amerikës po “dokumentojnë dhe vlerësojnë” krimet e mundshme të luftës të kryera në Ukrainë”, tha sekretari i shtetit Antony Blinken.

Kjo vjen pasi Biden akuzoi Vladimir Putinin si një kriminel lufte, në atë që shumë e panë si një pikë kthese në marrëdhëniet SHBA-Rusi.

Ndërkohë, të mbijetuarit raportohet se kanë dalë pasi forcat ruse bombarduan një teatër që strehonte mijëra civilë në Mariupol, duke lënë shumë të varrosur nën rrënojat e djegura.

Përpjekjet për të gjetur njerëz mbetën të ngadalta, me numrin e viktimave ende të panjohur.

Megjithatë, Sergiy Taruta, ish-kreu i rajonit të Donetskut, tha gjatë një interviste në televizionin ukrainas se ai besonte se rreth 1 mijë e 300 njerëz ishin në ndërtesë kur u bombardua dhe më shumë se 100 janë shpëtuar deri më tani.

/Albanianpost.com

Më Shumë

Hajnat vjedhin stoli ari dhe para në një shtëpi në Rahovec

Persona të panjohur kanë vjedhur stoli ari dhe para të gatshme në një shtëpi në Rahovec. Rastin në polici e ka lajmëruar pronari i shtëpisë...

Për mbrojtje nga ortekët, JICA pyllëzon Restelicën

Agjencia për Zhvillim Ndërkombëtar e Japonisë - JICA, po zhvillon një projekt pune për parandalimin e fatkeqësive dhe menaxhimin e emergjencave. Ky projekt ka...

Moti për sot

Lajmet e Fundit