19.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Zhbllokohet reforma zgjedhore

zgjedhjet5Seanca e Kuvendit të Kosovës që do të mbahet këtë të enjte, do t’ia japë vizën reformës zgjedhore.

Pas disa muaj bllokadash nga mosmarrëveshjet e partive politike, reforma zgjedhore tanimë po kthehet në institucionin kompetent që duhet të merret me të dhe ta përkthejë vullnetin politik në ligj për zgjedhjet.

Kështu, Kryesia e Kuvendit, në mbledhjen e së hënës, pas një debati të gjatë lidhur me njoftimin e Komisionit ad-hoc për punën e kryer në reformën zgjedhore, ka kërkuar nga kryetari i këtij komisioni që për Kuvendin ta përgatisë raportin e detajuar të punës së bërë për reformën zgjedhore.

Kjo çështje është radhitur nga Kryesia si pikë e fundit e rendit të ditës së seancës të së enjtes. Pas diskutimeve në këtë seancë, deputetët do të vendosin për procedim të mëtejmë të kësaj çështjeje.

Kësisoj kryetari i Komisionit ad-hoc për reformën zgjedhore, deputeti i LDK-së Haki Demolli, pritet të raportojë para ligjvënësve për punën që kanë bërë deri tani, shkruan Tribuna.

Më Shumë

Rasti “Burdushi”, eksperti financiar thotë që të hyrat nga “Western Unionin” nuk ishin në raportin final të ATK-së

Eksperti financiar, Ramadan Ferizi, ka thënë se raporti final i departamentit të hetimeve tatimore të Administratës Tatimore të Kosovës (ATK),  ka përfshirë të hyrat...

Abdixhiku fton Baljen për bashkëpunim, deputetja mohon kalimin në Grupin Parlamentar të LDK-së

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka takuar kryetaren e Unionit Socialdemokrat (SDU), Duda Balje. Abdixhiku me Baljen ka diskutuar për zhvillimet dhe...

Bota sot

Lajmet e Fundit