24.8 C
Prizren
E shtunë, 25 Maj, 2024

Zhgënjimi i Griezmann

Didier Deschamps iu deshën vetëm disa orë për të caktuar kapitenin e ri të skuadrës franceze. Trajneri 54-vjeçar u takua individualisht me disa lojtarë të hënën e kaluar dhe mori vendimin për t’i dhënë shiritin Kylian Mbappe-s.

Antoine Griezmann, i cili ishte një nga favoritët për të pasuar Hugo Lloris dhe Raphael Varane, ishte jashtëzakonisht i zhgënjyer kur mësoi se ai do të ishte kapiteni i dytë i nënkampionëve të botës.

Pas tërheqjeve të Lloris dhe Varane, sulmuesi i Atletico Madrid pati shumë shanse për të qenë kapiteni i ri i skuadrës franceze. Në ndeshjen e fundit para Kupës së Botës, ndaj Danimarkës, portieri dhe qendërmbrojtësi mungonin për shkak të dëmtimit dhe në atë kohë ishte Griezmann ai që mbante shiritin në krah.

Megjithatë, faqet janë kthyer. Mbappe pati një Kupë Botërore spektakolare, duke shënuar një hat-trick në finale dhe Deschamps, i cili e zyrtarizoi vendimin e tij të martën, kuptoi se ishte “një element unifikues i të gjithë dhomës së zhveshjes”.

Vendimi i Deschamps ishte një zhgënjim për ish-lojtarin e Barcelona-s, deri në pikën që tërheqja ndërkombëtare është konsideruar sipas “L’Equipe”. Sulmuesi e konsideron të padrejtë që nuk i është dhënë njohja që, sipas numrave dhe hierarkive, e meritonte.

Kësaj duhet shtuar se ai është ndjerë gjithmonë një futbollist i nënvlerësuar. Së pari sepse si fëmijë ai u largua nga shumë klube franceze për shkak të gjatësisë së tij dhe së dyti sepse, duke qenë një lojtar kyç në sukseset e fundit të kombëtares franceze, ai nuk mori kurrë një sasi të madhe lëvdatash.

Asistuesi më i mirë në historinë e skuadrës franceze, duke ia kaluar Thierry Henry në Katar, dëshiron të ndryshojë faqen, pavarësisht se vendimi i Deschamps do të sjellë një debat të gjatë dhe të stërzgjatur në Francë.

Të premten, kundër Holandës, Mbappe do të debutojë si kapiten, edhe pse marrëdhënia e tij me Griezmann është e mirë. Të martën, një ditë pas dëgjimit të lajmit, të dy ndanë përshtypjet mes buzëqeshjeve, duke qenë të vetëdijshëm se e mira e përbashkët e të gjithë lojtarëve është suksesi i kombëtares. Albanian Post

Më Shumë

Zhduket një person në Malësi të Re të Prizrenit

Një person është zhdukur në Malësi të Re të Prizrenit. Ai vuan nga epilepsia . Njoftimi i policisë Prizren 15.05.2024 – NN. Ankuesja femër kosovare ka njoftuar...

Vdes një grua në Prizren, familjarët thonë se nuk iu është dhënë tretman mjekësor

Një grua ka vdekur dje në Prizren. Sipas familjarëve asaj nuk i është dhënë tretman mjekësor dhe si pasojë viktima ka vdekur pas një...

Lajmet e Fundit