15.8 C
Prizren
E martë, 16 Prill, 2024

Zhogar: Raundi i parë i zgjedhjeve lokale, i suksesshëm

Zhbogar6-13Përfaqësuesi i posaçëm dhe shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë, Samuel Zhbogar ka vlerësuar se raundi i parë i zgjedhjeve lokale në Kosovë ishte i suksesshëm dhe ka paralajmëruar mundësinë që zgjedhjet të përsëriten në tri vendvotime në Mitrovicën e veriut në të cilat, siç është shprehur, huliganët shkatërruan materialin zgjedhor.

Zhbogar konsideron se votimi ka kaluar me sukses edhe në në komunat me shumicë serbe në verë të Kosovës, ku zgjedhjet janë zhvilluar për herë të parë nga shpallja pavarësisë së Kosovës. Ai ka deklaruar për TV slloven se në zgjedhjet lokale edhe në pjesën veriore të Kosovës pjesëmarrja e votuesve ka qenë e mirë.

Zgjedhjet lokale në gjithë territorin e Kosovës që janë mundësuar në dialogun e Beogradit dhe Prishtinës paraqesin “kthesë” në “procesin e pakthyeshëm” të integrimit të Kosovës dhe heqjes së strukturave paralele gjyqësore dhe policore në veri dhe garantojnë një zhvillim pozitiv të rrugës evropiane të Serbisë dhe Kosovës.

Më Shumë

Kryetari i Prizrenit viziton selinë e OKB’së

I pari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, gjatë vizitës së tij në ShBA, ishte edhe në selinë e Organizatës së Kombeve të Bashkuara...

Shtyhen ndeshjet gjysmëfinale të Kupës së Kosovës

Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) ka vendosur për shtyrjen e ndeshjeve gjysmëfinale të Kupës së Kosovës. Ky vendim vije pasi Presidentja e vendit tonë...

Lajmet e Fundit