8.8 C
Prizren
E mërkurë, 22 Shtator, 2021

1 vit burgim dhe 300 euro gjobë ndaj të akuzuarit që pranoi se kishte vjedhur katër bateri dhe 700 litra naftë në “Vala”

 Është shpallur fajtor dhe është dënuar me një vit burgim efektiv dhe me 300 euro gjobë i akuzuari Dardan Rexhepi, i cili nga Prokuroria Themelore në Prizren po akuzohet se në fshatin Tërrnje të Komunës së Suharekës, në antenën e kompanisë “Vala” ka vjedhur katër bateri dhe 700 litra naftë.

Shpalljen e aktgjykimit e ka bërë gjykatësi Lavdim Bajraktari, pasi paraprakisht i akuzuari Rexhepi ka pranuar fajësinë, raporton “Betimi për Drejtësi”.

“E pranoj fajësinë. Është hera e parë që kam rënë ndesh me ligjin. Kam qenë i ri në moshë dhe kam qenë viktimë e personave që kanë qenë në moshë të shtyer. I kërkoj falje gjykatës dhe jam në gjendje që ta kompensoj dëmin e shkaktuar. I propozoj gjykatës që të më shqiptoj një dënim sa më të butë, pasiqë kujdesem për familjen time”, ka deklaruar i akuzuari Rexhepi.

Pranimin e fajësisë e ka mbështetur mbrojtësi i tij, avokati Fanol Krasniqi, të cilin pranim nuk e ka kundërshtuar prokurori Ramadan Koro.

Gjykatësi Bajraktari ka aprovuar pranimin e fajësisë, ku pas dhënies së fjalës përfundimtare nga ana e palëve, ai ka bërë shpalljen e aktgjykimit.

I akuzuari Rexhepi është obliguar që në emër të shpenzimeve gjyqësore të paguaj shumën prej 50 euro.

Sipas aktakuzës së ngritur nga Prokuroria Themelore në Prizren, Dardan Rexhepi po akuzohet se më 6 mars 2014 rreth orës 21:40, në fshatin Tërrnje të Komunës së Suharekës, me qëllim të përfitimit të kundërligjshëm për vete, vjedh në fshatin Tërrnje në repetitorin (antenën) e kompanisë së telefonisë “Vala”, në atë mënyrë që duke shfrytëzuar mos prezencën e të dëmtuarit, me forcë hap kontejnerin, hynë brenda, ku edhe merr katër bateri të kuadrit transmetues me kapacitet 10 ah 12 V si dhe 700 litra naftë dhe largohet nga vendi i ngjarjes.

Për këtë, ai akuzohet se ka kryer veprën penale “vjedhje e rëndë” nga neni 327 paragrafi 1, nën paragrafi 1.1 i KPRK-së. /BetimipërDrejtësi

Më Shumë

Haskuka viziton kandidaten për asambliste, Dafina Alishani

Kryetari i Komunës së Prizrenit, njëkohësisht kandidat për kryetar të Prizrenit nga Lëvizja VETEVËNDOSJE!, Mytaher Haskuka vizitoi kandidaten për asambliste Dafina Alishani dhe familjen...

Rrahje masive në Suharekë, njëri nga të dyshurit kishte armë zjarri

Në Suharekë ka ndodhur një rrahje masive gjatë ditës së djeshme, raporton PrizrenPress Policia e Kosovës ka njoftuar se katër të dyshuar meshkuj kosovarë, për...

Sondazhi i UBO Consulting: Bali Muharremaj fiton në Suharekë me 66.2% të votave

Kryetari i Suharekës dhe kandidati edhe për një mandat të ri, Bali Muharremaj, e ka publikuar një sondazh të bërë nga UBO Consulting, kompania...

Totaj: Fitorja jonë do t’i jap fund keqqeverisjes së Haskukës

  Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, ka zhvilluar sot disa aktivitete parazgjedhore. Ai ka vizituar Ansamblin "Lidhja e Prizrenit", disa hotele si...

Parashikimi i motit për sot

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, njofton se të mërkurën do të mbajë mot kryesisht i vranët dhe vende-vende me riga lokale shiu. Po në këtë ditë...

Në ankand, kapela e lavdisë

Në forma të ndryshme, kapelat e Napoleon Bonapartit vërtiten sa në muze në shtëpitë e ankandit. Me rastin e 200-vjetorit të vdekjes, në njërën prej...

“Veç 1 vit burri ka jetu me fëmijë”, rrëfimi i dhimbshëm i Fahrije Hotit

Fahrije Hoti, historia e së cilës është shndërruar në film artistik të metrazhit të gjatë, propozim ky i Kosovës për çmimet Oscars, tashmë ka...

Konfirmohet aktakuza për mos deklarim të pasurisë, ndaj Këshilltarit të Asamblesë Komunale të Prizrenit

Gjykata Themelore në Prizren e ka konfirmuar aktakuzën ndaj Edis Aljilji, i akuzuar se si këshilltar i koalicionit VAKAT në Asamblenë Komunale në Prizren nuk e...

Abdixhiku për kandidaturën e Qunit: Prizreni këtë herë ka një zgjidhje të lehtë

Kryetari i Lidhjes Demokratike, Lumir Abdixhiku, ka zhvilluar një takim me asambleistët e LDK-së në Prizren. Abdixhiku ka shkruar për kandidatin e kësaj partie për...

Këto janë kushtet për studentët për të banuar në konvikte

Në një dhomë në konvikt pritet të qëndrojnë tre persona, ata duhet të jenë të vaksinuar. Të tilla punë po kryhen në njërin nga konviktet...

Prizren, 30 ditë paraburgim personit që goditi për vdekje këmbësoren

30 ditë paraburgim i është caktuar një personi për rrezikim të trafikut publik që ka rezultuar me vdekjen e një personi, nga Gjykata Themelore...

Në një bankë në Prizren deponohen 100 euro false

Në një bankë në Prizren janë deponuar 100 euro false, raporton PrizrenPress Sipas Policisë, kartëmonedha është konfiskuar dhe me vendim të prokurorit rasti shkon në...

Gjashtë vdekje dhe 48 raste pozitive me COVID gjatë 24 orëve të fundit

Gjatë 24 orëve të fundit gjashtë persona kanë humbur betejën me COVID, ndërkaq pozitivë kanë rezultuar 48 qytetarë

Orët e humbura do të kompensohen

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci për lirimin nga pagesa për vijimin e mësimit në arsimin e lartë, tha se kjo...

Tayna provokon me të brendshme nga ballkoni

Reperja Tayna po vazhdon të provokojë me foto joshëse në Instagram. Derisa ajo ka pasur të veshur një palë të brendshme, Tayna shihet se është...

Bie numri i pacientëve me COVID në Spitalin e Prizrenit

Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar (ShSKUK) njoftoi të mërkurën se në Spitalin e Prizrenit, ku trajtohen pacientët me COVID-19, janë të shtrirë 36 pacientë,...

Lajmet e Fundit