8.8 C
Prizren
E mërkurë, 6 Dhjetor, 2023

Kurti nga Prizreni: Kosova është kampione për shtrirje të internetit

Në Parkun për Inovacion dhe Trajnime në Prizren, është inauguruar Rrjeti për Hulumtim dhe Edukim të Kosovës (KREN).

Me këtë rast kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, foli për shërbimet digjitale që Kosova aktualisht i ofron për qytetarët e vendit.

Kryeministri Kurti përmendi të gjitha shërbimet elektronike që ofrohen për mes platformës E-Kosova.

 

 

Kurti duke thënë se Kosova është kampione për shtrirje të internetit, tha se rrjeti KREN është kontribues kyç për zbatimin e politikave për kërkim dhe hulumtim.

Sipas tij, KREN do të luajë rol të rëndësishëm në Kosovë.

Në këtë ngjarje po marrin pjesë ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, përfaqësuesi i Bankës Botërore për Kosovë dhe një përfitues, përdorues i KREN-it.

Më Shumë

Liria e kërkon shpëtimin me trajnerin e ri, Mirsad Jonuz

Liria është bërë sot me trajner të ri. Prizrenasit e kanë emëruar trajnerin, Mirsad Jonuz në krye të shtabit teknik. Me një përvojë në vende të...

Mbahet punëtoria për hartimin e planit të punës për Kuvendin e Komunës së Rahovecit

Të martën është mbajtur punëtoria “Hartimi i planit të punës për Kuvendin e Komunës së Rahovecit për vitin 2024”, që parashihet me kornizën ligjore...

Lajmet e Fundit