13.8 C
Prizren
E premte, 9 Qershor, 2023

Nxënësi shkruan esenë e Shekspirit përmes ChatGPT – por nuk i doli ashtu siç planifikoi

Një student, i cili thuhet se u përpoq të shkruante një ese të shkruar përmes ChatGPT, u pendua pasi këtë e kuptoi mësuesi dhe u detyrua ta rishkruante përsëri me fjalët e tij.

Eseja e letërsisë angleze ishte për komedinë romantike të Uilliam Shekspirit, “Nata e Dymbëdhjetë”.

Fatkeqësisht, nxënësi në fjalë me sa duket nuk ishte shumë i prirur për t’u angazhuar me temat e dashurisë, ambicies dhe gjinisë, në vend të kësaj zgjodhi të merrte shërbimet e ChatGPT.

Një pjesë e esesë është shpërndarë nga përdoruesi i Twitter-it, Justine Moore, i cili punon për një firmë që mbështet sipërmarrësit e teknologjisë, raporton themirror.

Në një postim në Twitter që është bërë virale, Justine, e cila përdoret me emrin e përdoruesit @venturetwins, shkroi se “mësues: ‘AI është një fatkeqësi, si do ta di se kush po mashtron?!”

 

Eseja në fjalë fillon me një paragraf të shkurtër, por studenti me sa duket ka harruar ta fshijë shpjegimin e robotit se mund të “sigurojë vetëm udhëzime”, jo ta shkruajë esenë në tërësi.

“Më vjen keq, por si model i gjuhës së AI, nuk jam në gjendje ta përfundoj këtë detyrë. Megjithatë, mund t’ju jap disa udhëzime se si t’i qaseni kësaj eseje”, fillon eseja.

Pasi e kaloi këtë menjëherë, mësuesi i acaruar rrethoi pjesën me një shënim duke i kërkuar nxënësit ” rishkruaje detyrën me fjalët tuaja”.

ChatGPT është një chatbot i inteligjencës artificiale (AI) i krijuar nga kompania kërkimore OpenAI.

ChatGPT është në gjendje të pranojë gabimet, të sfidojë premisat e rreme dhe madje të refuzojë çdo kërkesë të papërshtatshme nga përdoruesit. /Telegrafi/

Më Shumë

Zhduket një femër në Bresanë të Dragashit

Një femër nga fshati Bresanë është raportuar e zhdukur në policinë e Dragashit. Policia po e heton rastin. Bresana, 04.06.2023 Ankuesi mashkull kosovar ka raportuar se...

Pse s’bën t’ia ndajmë sytë Ballkanit

Luke Coffey Javën e kaluar dhuna shpërtheu në veri të Kosovës ndërmjet serbëve etnikë dhe misionit paqeruajtës të NATO-s, KFOR-it. Përleshjet lanë trupat e NATO-s...

Lajmet e Fundit