16.8 C
Prizren
E shtunë, 10 Qershor, 2023

Zbulohet krijesa misterioze me 24 sy, mund të vrasë një njeri në pak minuta

Shkencëtarët kanë zbuluar një krijesë misterioze me 24 sy në një rezervuar në Hong-Kong. Zbulimi u krye teksa po analizohej uji i rezervuarit Mai Po.

Gjallesa me trup transparent dhe përmasa rreth 2,5 centimetra me tri tentakula, është pjesë e familjes së kandilit të detit. Ajo ka 24 sy të vendosur në 4 grupe me nga 6 në trupin e saj të vogël.

Ky është zbulimi i parë i specieve të kandilit të detit në ujërat kineze dhe specia e katërt në familjen Tripedaliidae, e cila përfshin disa nga gjallesat detare më helmuese në ujërat tropikale.

Ky kandil lëshon toksinë nga tentakulat e tij, e cila mund të shkaktojë paralizë, sulm në zemër, deri në vdekje, vetëm pak minuta pas pickimit.

Kandili australian i detit konsiderohet si gjallesa detare më helmuese në botë.

Më Shumë

Sot Ferizaj-Liria, cila skuadër do të jetë pjesë e Superligës?

Stadiumi “Zahir Pajaziti” sot do të presë duelin mes Ferizajt dhe Lirisë së Prizrenit. Ferizajasit dhe prizrenasit do të përballen në sfidën e barazhit për...

Brenda luftës së talebanëve kundër drogës – të korrat e lulëkuqes së opiumit janë ulur

Duke balancuar një pushkë sulmi AK-47 të varur rreth shpatullës së tij të majtë dhe me një shkop të madh në dorën e djathtë,...

Lajmet e Fundit