8.8 C
Prizren
E hënë, 15 Prill, 2024

Një humnerë pas Mbappes te PSG

Edhe pse Luis Enrique ka përsëritur sistematikisht javët e fundit se PSG duhet të mësohet herët a vonë për të luajtur pa Kylian Mbappen, duke u përpjekur ta bëjë këtë në Ligue 1 duke e zëvendësuar atë në ndeshjet e fundit, realiteti është se të dhënat nuk e bëjnë këtë.

Skuadra parisiene vazhdon të jetë shumë e varur nga francezi, një nga lojtarët më të mirë në botë, në mos më i miri, i cili po thyen të gjitha rekordet edhe për një vit. Largimi i tij në verë, në fakt do të jetë një problem i vështirë për t’u zgjidhur.

Të dielën, në Montpellier, u demonstrua edhe një herë se 25-vjeçari është më shumë se gjysma e PSG. Më parë, në tri ndeshjet e mëparshme të ligës, Luis Enrique e kishte kontrolluar, duke e zëvendësuar në dy dhe duke e lënë si zëvendësues në një të tretën, duke rezultuar në tri barazime radhazi, në të cilat, çuditërisht, kapiteni i skuadrës nuk kishte luajtur plot 90 minuta.

Statistikat janë edhe një herë zbuluese dhe tregojnë se PSG ka një varësi ekstreme nga Mbappe. Është logjike, sepse ka pak sulmues në botë, në mos asnjë, që bëjnë diferencën kaq lehtë.

Në total, ylli i Les Blues ka shënuar 38 gola dhe 9 asistime në të gjitha garat, 47 përfshirje gola, ku Kolo Muani është i dyti, vite dritë pas shokut të tij të skuadrës, me 9 gola dhe 5 asistime, dhe Ousmane Dembele i treti, 1 gol dhe 11 asistime.

Sado që Luis Enrique këmbëngul të përpiqet të krijojë një ekip që nuk varet nga Mbappe, prania e tij në fushë e afron PSG-në drejt fitores. Në pesë ndeshjet e fundit të Ligue 1, pasi njoftoi largimin e tij në fund të sezonit, lideri i Ligue 1 fitoi vetëm një në të cilën sulmuesi nuk shënoi, kundër Lille, në të cilën ai nuk luajti asnjë minutë pasi u lëndua në kyçin e këmbës. /Telegrafi/


 

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

 

“Guraziu” në Prizren, me 20 vjet përvojë pune në vendosjen e dyerve, laminatit, parketit, kuzhinave dhe dhomave të fjetjes

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

 

Banesa në shitje nga Renelual Tahiri  

Më Shumë

Lukaku preferon kalimin në Saudi Pro League

Eksperienca e Romelu Lukakut në futbollin evropian duket se po shkon drejt fundit. Sulmuesi belg është i huazuar aktualisht në Romë, por në pronësi të...

Nënkryetari i Prizrenit viziton Këshillin e Bashkësisë Islame

Me rastin e Fitër Bajramit, nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Kujtim Gashi, së bashku me kryesuesen e Kuvendit Komunal, Antigona Bytyqi, drejtorë e asamblistë...

Lajmet e Fundit