-6.2 C
Prizren
E enjte, 9 Shkurt, 2023

4400 persona hoqën dorë nga shtetësia e Kosovës vitin që lamë pas

4 mijë e 423 persona kanë hequr dorë nga shtetësia e Kosovës vitin që lamë pas.

Këtë e kanë konfirmuar edhe nga Ministria e Punëve të Brendshme në një përgjigje dhënë lajmi.net.

Tutje, bëhet e ditur se një nga arsyet më të shpeshta të heqjes dorë është marrja e asaj të njërit prej shteteve të BE-së.

“Arsyet pse personat heqin dorë nga shtetësia e Republikës së Kosovës, është pasi që shumë shtete të Bashkimit Evropian nuk lejojnë dyshtetësinë përfshirë këtu edhe disa shtete që nuk janë pjesë e Bashkimit Evropian”, njoftoi MPB-ja për mediumin gjegjës.

Nga departamenti për shtetësi, azil dhe migracion në MPB kanë shtuar se trendi i heqjes dorë nga shtetësia, ka qenë pothuajse i njëjtë, nëse llogaritet periudha prej shpalljes së Pavarësisë e së këndejmi.

Më Shumë

Gjykata e Prizrenit ia vazhdon paraburgimin Dibran Hoxhës dhe pesë të dyshuarve të tjerë

Gjykata e Prizrenit ia ka vazhduar paraburgimin Dibran Hoxhës dhe pesë të dyshuarve të tjerë për rastin e vrasjes së 31-vjeçarit nga Kukësi. Në orët...

Digjet një shtëpi e pabanuar në Prizren

Një shtëpi e pabanuar është përfshirë nga zjarri  në Prizren. Zjarrfikësit e kanë lokalizuar zjarrin. Policia Rr. Adem Jashari, Prizren 04.02.2023 – 15:35. Ankuesi mashkull kosovar, ka raportuar se...

Lajmet e Fundit