28.8 C
Prizren
E diel, 14 Korrik, 2024

60 infermierët shqiptarë nisin punën në Itali

Ditën e enjte ka nisur punën në Itali grupi me 60 infermierë shqiptarë të cilët u dërguan për të dhënë ndihmën e tyre në shtetin fqinj.

Lajmi është bërë i ditur nga Ministrja e Shëndetësisë në Shqipëri Ogerta Manastirliu.

“Nisin punën 60 infermierët e grupit të dytë të ekipit shqiptar të cilët po ndihmojnë Italinë mike në këto ditë të vështira, në zonat ku ka më shumë nevojë për përballimin e situatës së shkaktuar nga Covid-19”, ka shkruar ajo në Facebook.

Më tej, Manastirliu bëri të ditur se infermierët shqiptarë po shërbejnë në Marche, në disa spitale ku trajtohen pacientët e prekur nga koronavirusi, krah kolegëve italianë./ A2 CNN

Më Shumë

70 aksidente trafiku për një ditë në Kosovë, 34 prej tyre me të lënduar

Vetëm gjatë ditës së djeshme, policia ka raportuar për 70 aksidente në trafik. Prej tyre, 34 kanë qenë me të lënduar, teksa 36 të tjerë...

Ministria ndalon qarkullimin e automjeteve me peshë më të madhe se 7.5T, shkak temperaturat

Ministria e Infrastrukturës, Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor ka bërë të ditur se ka marrë masa idhur me qarkullimin e automjeteve në vend për shkak...

Lajmet e Fundit