6.8 C
Prizren
E hënë, 5 Dhjetor, 2022

70 pacientë me Covid të shtrirë në Spitalin e Prizrenit

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës (SHSKUK) ka njoftuar se 575 pacientë janë të shtrirë në klinikat Covid dhe spitalet e përgjithshme.

“468 të konfirmuar Covid-19 pozitivë, 418 me oksigjeno-terapi dhe 29 në gjendje të rënduar shëndetësore”, ka njoftuar ShSKUK-ja.

Në QKUK, 206 pacientë janë të shtrirë, 170 prej tyre Covid-19 pozitivë dhe 155 me oksigjeno-terapi.

– Klinika Infektive, 113 pacientë
– Klinika e Pulmologjisë, 36 pacientë
– Klinika e Pediatrisë, 4 pacientë
– Klinika e Gjinekologjisë, 11 pacientë
– Klinika Infektive 2 (Mjekësia Sportive), 44 pacientë

Në spitalet e përgjithshme po trajtohen 369 pacientë, 298 prej tyre Covid-19 pozitivë, 263 me oksigjeno-terapi.

– Spitali i Prizrenit, 70 pacientë
– Spitali i Gjakovës, 91 pacientë
– Spitali i Pejës, 64 pacientë
– Spitali i Gjilanit, 81 pacientë
– Spitali i Mitrovicës, 15 pacientë
– Spitali i Vushtrrisë, 11 pacientë
– Spitali i Ferizajt, 37 pacientë

Më Shumë

Dita Ndërkombëtare e PAK/ Totaj e Bytyqi vizitojnë Hendikosin

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, së bashku me kryesuesen e Kuvendit Komunal, Antigona Bytyqi, në kuadër të muajit dhjetor “Muajit të ndërgjegjësimit...

Sot është ditëlindja e 78-të e ish-presidentit Rugova (FOTO)

Sot është përvjetori i 78-të i lindjes së ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova. Ai u lind më 2 dhjetor të vitit 1944, në fshatin Cerrcë...

Lajmet e Fundit