-0.2 C
Prizren
E premte, 27 Janar, 2023

A do ta votojë tërheqjen e Trustit? Flet deputeti i VV-së

Projektligji për Trustit pritet të hyjnë në rend ditën në seancën e parë të Kuvendit të Kosovës.

Kështu ka deklaruar ditë më parë deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu.

Në lidhje me këtë Projektligj, qëndrimi i partisë në pushtët vazhdon të jetë kundër.

Deputeti i LVV-së, Halil Thaçi ka thënë se vota e tij për Trustin varet nga qëndrimi i partisë.

Thaçi tha për Front Online se në LVV-së është deputet për t’i shtyrë përpara politikat e Qeverisë.

“Nuk kam informacione që do të vie në seancën e parë të Kuvendit, atë e vendosë kryesia. Në koordinim me grupin parlamentar do të votoj sepse unë nuk jam deputet aty për teket e mia por jam deputet për t’i shtyrë përpara politikat e Qeverisë Kurti. Nuk e di nëse ka ndërruar qëndrim apo jo. Ne para mbajtjes së seancës ne kemi mbledhje të grupit parlamentar dhe i shqyrtojmë të gjitha pikat që i kemi për në seancën e Kuvendit dhe sigurisht që aty do të merret vendimi dhe në koordinim me grupin parlamentar do të merret vendimi edhe për votën time”, u shpreh Thaçi.

Ndryshe, edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është deklaruar disa herë kundër kësaj nisme, duke thënë se paratë e Trustit janë për qytetarët kur të dalin në pension, e jo që t’i shfrytëzojnë ato mjete tash

Më Shumë

Mos-përcaktimi i vlerës së koeficientit, “ankth” te punëtorët

Ligji i Pagave, i cili është miratuar në Kuvendin e Kosovës, nuk e përcakton vlerën e koeficientit. Kjo gjë po u sjellë ankth punëtorëve...

Situatë e qetë, Malisheva nuk është prekur nga vërshimet

Komuna e Malishevës bëri të ditur se pavarësisht të reshurave të pandërprera në këtë komunë situata është e qetë dhe stabile, pasi nuk janë...

Lajmet e Fundit