19.8 C
Prizren
E martë, 16 Gusht, 2022

“ACTive” filloi sot në Prizren

Prizren-ShkollaACTiveShkolla Regjionale e Filmit Dokumentar “ACTive” filloj sot në Prizren! Shkolla ka mbledhur 16 të rinj kreativ nga Kosova, Maqedonia, Serbia dhe Bosnje e Hercegovina të cilët do të mësojnë për artin e filmbërjes së dokumentarëve.

Gjatë tetë ditëve, participantët do të mësojnë mendimin kreativ dhe trajtimin kreativ të procesit të shkrimit, hulumtimit dhe zhvillimit të tregimeve për film dokumentar si dhe regjinë, kamerën dhe zërimin, editimin dhe post produksionin.

I konceptuar si një program i edukimit jo formal dhe eksperimental, “ACTive” është dizajnuar nga Studiorum, Pravo Ljudski, DokuFest dhe MakeDox, në bashkëpunim me Balkan Trust for Democracy./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Vetaksident në Gjonaj të Hasit

Një vozitës është vetaksidentuar me veturë në fshatin Gjonaj të Hasit. Vetaksidenti ka ndodhur për shkak pakujdesisë së vozitësit. “Vozitësi mashkull kosovar me veturë nga pa...

Tottenham “mbyll” nënshkrimin me mbrojtësin e Udinese-s

Tottenham ka arritur akordin për transferimin e një tjetër lojtari. Bëhet fjalë për Destiny Udogie të Udinese-s. Megjithatë, ylli 19-vjeçar do të rikthehet përsëri në...

Lajmet e Fundit