8.8 C
Prizren
E premte, 19 Prill, 2024

Premton zgjidhje për emigrantët kosovarë

Kuci-hajredin5-30Shumë qytetarë të Kosovës që ia mësyjnë ilegalisht Evropës dhe që u arrestuan nga policia, kryesisht nga ajo hungareze, do të vazhdojnë të qëndrojnë në këto kampe edhe për një kohë.

Kushtet, në të cilat po jetojnë ata prej muajsh janë jashtëzakonisht të rënda dhe emigrantët kosovarë ballafaqohen me jetë të vështirë, transmeton KTV.

Ata janë të mbyllur, kanë liri lëvizjeje të kufizuar, ushqim të pamjaftueshëm dhe ankohen për trajtimin që u bëhet. Por ka edhe të atillë që do të ishin të gatshëm që menjëherë të ktheheshin në Kosovë, por këtë nuk e kanë të lehtë, ngaqë duhet paraprakisht të vuajnë disa javë, apo edhe muaj në burgim.

Qeveria e Kosovës ende nuk ka arritur që të bëjë një zgjidhje për kthimin e tyre, por zëvendëskryeministri, Hajredin Kuçi, ka premtuar se do të gjejë një zgjidhje për ta.

Edhe në Ambasadën e Kosovës në Budapest thonë se që nga fillimi janë marrë intensivisht me këtë problem, por, sipas tyre, tash po punohet intensivisht që kosovarët të kthehen sa më shpejt në shtëpitë e tyre.

Më Shumë

Moti sot: Me shi dhe reshje bore

Këtë të mërkurë në Kosovë pritet të ketë ulje drastike të temperaturave ku priten reshje shiu. Reshjet do të jenë në formë të rrebesheve, të...

Arrestohet një person në Prizren, dyshohet për dhunë në familje

Është arrestuar një person në Prizren. Ai akuzohet se ka ushtruar dhunë fizike dhe psikike ndaj anëtarëve të familjes së tij dhe gjithashtu ka dëmtuar dhe demoluar...

Lajmet e Fundit