17.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shtator, 2022

“Ada”, jepet premierë në Tiranë

Ada-filmNë kinema ”Milenium” me 23 tetor do të jepet premiera filmit “Ada”, me regjinë e Spartak Pecanit dhe skenar të Matt Maude. Filmi është një koproduksion shqiptaro- anglezo- kosovar dhe si i tillë është realizuar me bashkëfinancimin e Qendrës Kinematografike Kombëtare të Shqipërisë dhe kompanive filmike ”Left Eye Blind” nga Anglia dhe ”Concordia Pictures” nga Kosova.

Ky film, i cili është bazuar në romanin e Fatos Kongolit “Te porta e Shën Pjetrit”, ka në qendër dy histori dashurie të ndërprera verbërisht, kufomën e braktisur të një të riu dhe një inspektor të ndjekjes së krimeve në kërkim të vrasësve. I ndërtuar si ndërthurje me personazhe të mjediseve nga më të ndryshmet, kryeqytetase dhe periferike, intelektuale apo mafioze, filmi zhytet në realitetin e sotëm shqiptar, ku gjëmat nuk habisin askënd.

Aktorët e filmit janë përzgjedhur mes emrave më të njohur të kinemasë së Shqipërisë e të Kosovës, siç janë Ndriçim Xhepa, Elvira Diamanti, Enver Petrovci, Reshat Arbana etj, përderisa në rolet kryesore paraqiten dy aktorët e rinj kosovarë, Afrim Muçaj dhe Ilirjana Blakaj.

Më Shumë

“Hoteli është një shtëpi e dytë”, Dafina Zeqiri vjen plot stil në pozat e reja

Këngëtarja e njohur, Dafina Zeqiri ka përmbyllur një sezon verore tejet të suksesshme me angazhime të shumta në koncerte dhe mbrëmje muzikore. Ndërsa, tani ajo...

Ish-komandanti i UÇK-së ftohet nga Specialja, reagon fshati Mushtisht

Ish-komandanti i Zonës Operative të Pashtrikut, të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sadik Halitjaha, disa ditë më parë ka pranuar ftesën që të paraqitet në...

Kolona e pestë

Lajmet e Fundit