14.8 C
Prizren
E premte, 31 Mars, 2023

Aktakuza të profilit të lartë

Clint Williamson-prokurori amerikanKryeprokurori i Task Forcës që po i heton pretendimet e raportit të Dick Martyt, Clint Williamson ka qëndruar të hënën në Prishtinë, në vizitën e tij të fundit si hetues.

Në fillim të javës së ardhshme, ai nëpërmjet një qëndrimi publik, do të tregojë për përmbylljen e hetimeve trevjeçare dhe për të gjeturat e këtij procesi. Ai nuk do të publikojë emra të të akuzuarve të mundshëm e as rastet e krimeve, për të cilat pretendon se ka prova dhe mund të ngritë aktakuza që do të shqyrtoheshin nga Gjykata Speciale. Megjithatë, pritet që të tregojë për natyrën e krimeve, dhe kësisoj do të mësohet publikisht nëse akuza më e përfolur në media e Dick Martyt, ajo për trafikim të organeve ka qenë e bazuar apo jo.

Pos presidentes së vendit Atifete Jahjaga dhe tre ministrave të qeverisë në shkuarje, gjatë qëndrimit të tij në Prishtinë, Williamson ka takuar edhe përfaqësues ndërkombëtarë në vend.

Në asnjë takim, kryeprokurori nuk ka folur për detaje të hetimeve të tij. Ai, sipas burimeve të gazetës është munduar që vizitën ta paraqes si akt falënderimi ndaj bashkëpunimit që kanë treguar institucionet e Kosovës gjatë hetimeve./Tribuna/.

Më Shumë

Prizren: Kanosi një grua përmes telefonit, policia i gjen në shtëpi armën me 39 fishekë

Një grua nga Prizreni ka rapotuar se është kanosur nga një burrë përmes telefonit. Në raportin e policisë thuhet se në shtëpinë e të dyshuarit...

Për 1 vit më shumë se 250 punonjës policorë të hetuar nga IPK

Janë gjithsej 257 punonjës të Policisë së Kosovës që përgjatë vitit 2022 kanë qenë të hetuar nga Inspektorati Policor i Kosovës. Kështu është thënë në...

Lajmet e Fundit