18.8 C
Prizren
E hënë, 29 Maj, 2023

Antikorrupsioni, 552 raste në Prokurori

E themeluar në vitin 2007 me qëllim të inicimit dhe zhvillimit të procedurave dhe zbulimin e hetimin paraprak të korrupsionit, Agjencia Kundër Korrupsionit, për shtatë vjet të themelimit të saj, ka arritur që të grumbullojë prova dhe t’i procedojë për në Prokurori e Polici gjithsej 552 raste.

Ndonëse për shumë nga to Agjencia ka marrë përgjigje nga institucionet e hetuesisë, për dhjetëra të tjera nuk ka marrë përgjigje dhe nuk dihet nëse janë proceduar ndonjëherë nga organet kompetente.

Numri i lëndëve të proceduara nga Agjencia Kundër Korrupsionit, e udhëhequr që nga fillimi nga Hasan Preteni, është përmendur edhe në raportin vjetor për vitin 2014, raport i cili është shqyrtuar dhe miratuar në Kuvendin e Kosovës gjatë seancës së fundit plenare./Zeri/

Më Shumë

LDK pritet t’i shpallë sot zgjedhjet e brendshme

Lidhja Demokratike e Kosovës ka hyrë në vitin e tretë të saj në opozitë, dhe si duket në të kanë nisur disa zhvillime. Nacionale...

Zgjedhjet në Turqi, Erdogan drejt fitores

Në Turqi është duke përfunduar numërimi i votave në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale ku u ballafaquan presidenti i tanishëm, Recep Tayyip Erdogan dhe kandidati...

Lajmet e Fundit