3.8 C
Prizren
E enjte, 23 Mars, 2023

Arrihet armëpushimi 12 orësh mes Izraelit dhe Hamasit

Izrael-Palestine-armepushimMë në fund pas kaq ditë luftimesh Izraeli dhe Hamasi kanë rënë dakord për mbajtjen e një armëpushimi prej 12 orësh në Gaza. Armëpushimi do të fillojë në 08:00 të mëngjesit të së shtunës, sipas orës lokale, ndërkaq negociatat për arritjen e një armëpushimi 7 ditorë po vazhdon, shkruan Start.

Kry ediplomati amerikan, Xhon Kerri është shprehur më parë se ishte i bindur për arritjen e një armëpushimi të gjatë, pavarësisht raportimeve të mediave izraelite se ai ishte refuzuar.

Kerri nxiti armëpushim 18 ditorë mes Izraelit dhe Hamasit, duke vendosur një armëpushim 7 ditorë në tavolinë, pas takimeve që ai pati me përfaqësues të Egjiptit, Izraelit dhe Fatahut.

Zëdhënësi i Hamasit Sami Abu Zuhri tha se ka një konsensus kombëtar për një armëpushim 12 orësh.

Ende nuk është konfirmuar zyrtarisht, por disa media izraelite kanë shkruar për pranimin e këtij kushti.

Rreth 840 palestinezë si dhe 36 izraelitë janë viktima të këtij konflikti që ka filluar disa ditë më parë.

Më Shumë

17 vjeçarit në Suharekë i sekuestrohet një pushkë

Një 17-vjeçari në fshatin Sllapuzhan të Suharekës i është gjetur një pushkë, ka bërë të ditur Policia e Kosovës të martën. Sipas njoftimit, Policia kishte...

10 orë bisedime në Ohër, Kurti e Vuçiq vazhdojnë takimin

Kanë kaluar gati 10 orë prej kur kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kanë nisur në Ohër takimet ndaras...

Lajmet e Fundit