14.8 C
Prizren
E enjte, 29 Shtator, 2022

Australia debuton në Eurovizion 2015

Australia-EurovizionPasi ka mbuluar festivalin në mënyrë mediatike për më shumë se tri dekada, sivjet Australia për herë të parë “futet” në Evropë, duke u bërë shteti tjetër pjesëmarrës në Festivalin e madh të muzikës evropiane – Eurovizion.

Lajmin e ka bërë të ditur webfaqja zyrtare e festivalit, duke shtuar se Australia kualifikohet drejtpërdrejt në finale dhe është shteti i 40-të që konfirmon pjesëmarrjen në Vjenë të Austrisë, atje ku në maj mbahet festivali.

Përjashtimi ndodh pasi Australia ka dhënë edhe fondacion ndër vite që ky festival të funksionojë mirë, ndërsa edhe e ka transmetuar atë. Australia sivjet debuton ndërsa nuk dihet nëse edhe viteve tjera do të vazhdojë të marrë pjesë në festival.

Sivjet në garë nuk merr pjesë Ukraina, ndërsa Qipro e Serbia kthehen pasi vitin e kaluar nuk morrën pjesë. Fituesja e vitit të kaluar në Eurovizion ishte Conchita Wurst.

Më Shumë

Prizren/ Sulmohet fizikisht një shtetas i Shqipërisë

Një burrë nga Shqipëria ka pranuar tretman mjekësor, pasi që ishte sulmuar fizikisht nga i dyshuari nga Prizreni. I dyshuari është arrestuar dhe me vendim...

Abdixhiku fton Baljen për bashkëpunim, deputetja mohon kalimin në Grupin Parlamentar të LDK-së

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka takuar kryetaren e Unionit Socialdemokrat (SDU), Duda Balje. Abdixhiku me Baljen ka diskutuar për zhvillimet dhe...

Lajmet e Fundit