18.8 C
Prizren
E hënë, 3 Tetor, 2022

Austria e gatshme ta kthejë veprën e Klimtit

Vepra e KlimtitAustria është e gatshme ta kthejë një nga veprat më të famshme të artit të këtij vendi, nëse dëshmohet se poseduesi i mëhershëm i saj ishte detyruar ta shiste atë për një çmim dukshëm më të ulët se sa çmimi i tregut, raporton Reuters.

Bëhet fjalë për një vepër të piktorit me famë Gustav Klimt, e cila i takonte familjes Ledered, të cilët për shkak se ishin hebre, u përndoqën gjatë kohës së Nazizmit.

Familja në fjalë ishte shpërngulur nga Austria në Zvicër, se bashku me koleksionin e pasur të veprave të artit.

Pas luftës, kur ata deshën të ktheheshin në Austri, u detyruan ta “shisnin” për një çmim joreal një nga veprat, në këmbimim të lejimit për eksportimin e pjesës tjetër të koleksionit.

Tash me kërkesë të familjes, një komision i veçantë po merret me vërtetimin e këtyre pohimeve.

Nëse dalin të sakta vepra do t’i kthehet familjes.

Më Shumë

MF pasnesër do të ekzekutojë pagesat për këtë kategori

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ua rikujton të gjithë përfituesve ndryshimin e datave të pagesave. Me datë 20 janë ekzekutuar pensionet e veteranëve dhe...

Anulohet lufta në mes të Joshuas dhe Furyt: Promovuesi Heran jep detajet

Eddie Hearn ka deklaruar se ndeshja e propozuar mes Anthony Joshuas dhe Tyson Furyt është anuluar. Një ndeshje ëndrrash mes dy peshave të rënda britanike...

Moti sot

Lajmet e Fundit