14.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shtator, 2022

Autoritetet ukrainase: Nuk i vramë mbrojtësit e Azovit, rusët po mbulojnë vrasjet dhe torturat e të burgosurve

Kievi zyrtar ka reaguar në lidhje me supozimet se kanë shkaktuar vdekjen e 53 personave në një burg në Olenivka, në rajonin lindor të Donetskut.

Në një deklaratë për shtyp, ushtria ukrainase njoftoi se Rusia po përpiqej të “fshehte torturën dhe vrasjen e të burgosurve”, mes të cilëve ishin edhe mbrojtësit e Azovit dhe mohoi se kishte sulmuar burgun.

Kujtojmë se separatistët e Republikës Popullore Parashtetërore të vetëshpallur pro-ruse të Donetskut, u njoftua se numri i mbrojtësve të Mariupolit nga regjimenti Azov, të cilët, siç pretendojnë ata, u vranë në sulmin e supozuar ukrainas në burgun në Olenivki, u rrit në 53 persona.

“Në Olenivka, 53 njerëz vdiqën dhe 75 u plagosën. Regjimi kriminal në Kiev shkatërroi qëllimisht militantët ukrainas me qëllim që të mbulonte gjurmët e krimeve të luftës të kryera kundër popullatës civile të Donbasit dhe kështu të detyronte të tjerët të vazhdojnë armiqësitë dhe të mos dorëzohen forcat e Republikës Popullore të Donetskut”, thuhet në njoftim.

Pretendimet për një sulm ukrainas në burg nuk janë konfirmuar. Mediat ruse kanë publikuar pamjet që ata pretendojnë se tregojnë pasojat e sulmit.

Ndryshe, të vetmet anëtarë të OKB-së që njohin pavarësinë e DPR janë Rusia, Siria dhe Koreja e Veriut. /Telegrafi/

Më Shumë

Komuna e Prizrenit dhe USAID-i vazhdojnë bashkëpunimin për projektin “Kontrata sociale”

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, ka pritur të mërkurën në takim zyrtarët e USAID-it, me të cilët ka biseduar për vazhdimin e...

Problemet e Petro Markos dhe kërkesa e Ramiz Alisë: Në Kosovë kurrë mos dërgoni dorëshkrime

Në vjeshtën e vitit 1973, Petro Marko ka botuar romanin “Një emër në katër rrugë”, që qëndroi në treg vetëm pak javë. Fati i...

Lajmet e Fundit