23.8 C
Prizren
E premte, 19 Korrik, 2024

Biden mbron vendimin për t’i dërguar Ukrainës bomba thërrmuese

Presidenti i SHBA-ve Joe Biden ka mbrojtur “vendimin e tij shumë të vështirë” për t’i dhënë Ukrainës bomba thërrmuese, të cilat kanë një histori të vrasjes së civilëve.

Lajmi u bë i ditur nga multimediali britanik “BBC”.

Presidenti tha se atij iu desh “një kohë për t’u bindur për ta bërë këtë”, por ai kishte vepruar sepse “ukrainasve po u mbarojnë municionet”.

Udhëheqësi i Ukrainës përshëndeti masën “në kohë”, ndërsa një i dërguar i Moskës kritikoi “cinizmin” e Washington-it.

Bombat thërrmuese janë të ndaluara nga më shumë se 120 vende.

Biden i tha multimediali amerikan “CNN” në një intervistë të premten se ai kishte folur me aleatët për vendimin, i cili vjen përpara një samiti të NATO-s në Lituani javën e ardhshme.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Jake Sullivan tha në konferencën e përditshme të Shtëpisë së Bardhë të së premtes se zyrtarët “e pranojnë se municionet thërrmuese krijojnë rrezik për dëmtimin e civilëve” nga bombat e pashpërthyera.

“Kjo është arsyeja pse ne e kemi shtyrë vendimin për aq kohë sa mundëm”, shtoi ai.

Sullivan tha se Ukrainës po i mbaronte artileria dhe kishte nevojë për “një urë furnizimesh” ndërsa SHBA-të rrisin prodhimin vendas.

“Ne nuk do ta lëmë Ukrainën të pambrojtur në asnjë moment në këtë periudhë konflikti”, tha zyrtari amerikan.

Municionet kanë shkaktuar polemika mbi shkallën e dështimit të tyre – ose të shkujdesur – që do të thotë se bombat e vogla të pashpërthyera mund të qëndrojnë në tokë për vite pa u dalluar dhe të shpërthejnë më vonë.

Sullivan u tha gazetarëve se bombat thërrmuese amerikane që dërgoheshin në Ukrainë ishin shumë më të sigurta se ato që ai tha se tashmë po përdoreshin nga Rusia në konflikt.

Ai u tha gazetarëve se ato amerikane kanë një normë mosshpërthimi prej më pak se 2.5 për qind, ndërsa ato të Rusisë kanë një normë mosshpërthimi prej 30-40 për qind, tha ai.

Masa e Biden do të anashkalojë ligjin amerikan që ndalon prodhimin, përdorimin ose transferimin e municioneve thërrmuese me një shkallë dështimi prej më shumë se 1 për qind.

Në fillim të luftës, kur Shtëpia e Bardhë u pyet për pretendimet se Rusia po përdorte bomba thërrmuese dhe vakum, sekretari i atëhershëm i shtypit tha se do të ishte një “krim lufte” i mundshëm nëse ishte i vërtetë.

Marta Hurtado, duke folur për zyrën e OKB-së për të drejtat e njeriut, tha të premten se “përdorimi i municioneve të tilla duhet të ndalet menjëherë dhe të mos përdoret në asnjë vend”.

Presidenti rus Vladimir Putin ka akuzuar më parë SHBA-të dhe aleatët e saj se po luftojnë një luftë në Ukrainë në zgjerim.

Por presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky falënderoi presidentin amerikan për “një paketë ndihme ushtarake në kohë, të gjerë dhe shumë të nevojshme” me vlerë 800 milionë dollarë.

Ai shkroi në Twitter se kjo “do ta sillte Ukrainën më afër fitores ndaj armikut dhe demokracinë në fitoren mbi diktaturën”.

Kundërofensiva e Ukrainës, e cila filloi muajin e kaluar, po vazhdon në rajonet lindore të Donetsk-ut dhe Zaporizhzhia-s juglindore.

Javën e kaluar, komandanti i përgjithshëm ushtarak i Ukrainës, Valery Zaluzhny tha se fushata ishte penguar nga mungesa e fuqisë adekuate të zjarrit dhe shprehu zhgënjimin me dërgesat e ngadalta të armëve të premtuara nga Perëndimi.

Më Shumë

Ballkani sot pret UE Santas në kualifikimet për Ligën e Kampionëve

Pasi triumfoi në ndeshjen e parë si mysafir në Andorë kundër UE Santas me rezultat 2-1, Ballkani do të kërkojë që ta ruaj këtë...

Dogana zbulon barna ilegale në një barnatore në Prizren

Në një operacion të suksesshëm të Njësive të Doganës së Kosovës sot në regjionin e Prizrenit, është zbuluar një sasi e madhe e barnave...

Lajmet e Fundit