18.8 C
Prizren
E hënë, 20 Mars, 2023

Bir i shqipes

Shkruan : Sahit F. Osmani

(Naim Frashërit, 25 maj 1846 – 19 tetor 1900)

Na erdhe me krahët e shqipes
Fluturove anembanë atdheut
Nga lartësitë rrezatove mbi troje
Me dashurinë e madhe të zemrës

Sot eshtrat të prehen në atdhe
Atdheut që i dha dritë Skënderbeu
Aty ku shpirtërat dritë rrezatojnë
Dhe Dritë e shenjtë e Qiririt tënd

I tretur je por mbi lartësitë qëndron
Rrufeshëm me krahët e shqiponjës
Ti mësuesi ynë i madh i popullit
Bir i shqipes që në çdo kohë rrezaton

Më Shumë

Diaspora shton remitencat dhe investimet në Kosovë

Gjatë këtij vit, diaspora e Kosovës, jo vetëm që ka vazhduar, por edhe ka shtuar remitencat që i dërgon apo investon në Kosovë. Të...

Suharekë, babai raporton djalin për dhunë fizike ndaj tij

Policia ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë raportuar tri raste të dhunës në familje. Një rast është raportuar në Prishtinë,...

Lajmet e Fundit