4.8 C
Prizren
E hënë, 22 Prill, 2024

Bllokohen aeroportet kryesore të Gjermanisë, shkak greva

Aeroportet e Dyseldorfit, Hamburgut dhe Këlnit janë pothuajse bosh sot, në ditën e parë të një raundi të ri greve të organizuar nga sindikata gjermane Verdi.

 

Pothuajse 100000 njerëz preken sot dhe nesër, nga grevat e punonjësve të sigurisë në tre aeroporte, ndërsa rreth 700 fluturime anulohen.

Sindikata tha se ishte duke negociuar me sindikatat e sigurisë ajrore për të nxitur rritjen e pagave për turnet e natës, fundjavës dhe festave dhe se nuk kishte zgjidhje.

Ditën e nesërme, greva do të zgjerohet pasi Verdi ka thirrur stafin e sigurisë në aeroportin e Shtutgartit për t’iu bashkuar grevës, duke çuar në anulimin e të gjitha fluturimeve nga aeroporti. Sindikata gjermane EVG ka bërë thirrje gjithashtu për një grevë mbarëkombëtare të transportit nesër.

Ndër kompanitë që do të preken nga ky mobilizim është edhe kompania kombëtare hekurudhore.

Greva do të prekë 50 kompani dhe do të zgjasë nga ora 03:00. deri në orën 11:00 dhe priten probleme serioze, njoftoi sindikata

 

Më Shumë

Kush është 29-vjeçarja shqiptare që përplasi për vdekje vëlla e motër në Kroaci!

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Koraci dy ditë më parë, ku si pasojë e një aksidenti humbën jetën vëlla e motër, 21...

Koha për spektakël në gjysmëfinale

Në fundjavë fillojnë ndeshjet gjysmëfinale të “Play-off”-it në Prince Caffe Superligë, ku pritet një spektakël i basketbollit. Në gjysmëfinale do të ndeshen katër skuadrat që...

Lajmet e Fundit