36.8 C
Prizren
E premte, 19 Gusht, 2022

Blomeyer: Mosnjohja e Kosovës nga vendet e BE-së nuk paraqet pengesë

PeterBlomeyer-ambasadori gjermanAmbasadori i Gjermanisë në Kosovë, Peter Blomeyer tha se mos njohja nga pesë vendet e mbetura të BE-së nuk paraqet pengesë për anëtarësimin e Kosovës në BE.

“Kosova duhet t’i bind këto shtete se e meriton integrimin në BE. Kosovën e presin detyra të mëdha siç janë: luftimi i krimit të organizuar dhe korrupsionit sepse me anëtarësimet e fundit Evropa ka pasur disa përvoja të këqija” tha Blomeyer, i cili mori pjesë në diskutimin e Grupit për Studime Juridike dhe Politike: “Marrëdhëniet BE – Kosovë në kontekstin e politikës së zgjerimit të BE-së”, transmeton RTK.

Ai përsëriti përkrahjen e Gjermanisë për Kosovën në këtë proces.

Më Shumë

19 gushti – Dita Botërore e Fotografisë

Në vitin 1837, Loiuse Daguerre thuajse solli një model inovativ të fotografisë. Shpikja u prezantua si një dhuratë e çmuar për botën dhe u...

Stuhi shiu e erë, parashikimi i motit për pesë ditët e ardhshme

Përgjatë fundjavës parashihet të ketë të reshura shiu, ditën e shtunë në formë rrebeshesh me bubullima, derisa ditën e diel reshjet do të jenë...

Lajmet e Fundit