19.8 C
Prizren
E diel, 26 Maj, 2024

Buffoni pensionohet në moshën 45-vjeçare

Gianluigi Buffon ka vendosur që të largohet nga futbolli i luajtur. Lajmi është dhënë nëpërmjet medieve italiane, për t’u përhapur më pas në të gjithë botën.

45-vjeçari do të ndërpresë kontratën me Parmën, e cila duhej të zgjaste deri në qershor 2024. Ai gjithashtu refuzoi një ofertë fitimprurëse në Ligën Pro të Arabisë Saudite, duke preferuar të përfundojë karrierën e tij futbollistike.

Buffoni mban rekordin e të gjitha kohërave për numrin e ndeshjeve të luajtura, plot 176, pasi bëri debutimin e tij në “play-off” të Kupës së Botës në tetor 1997 në moshën 19-vjeçare. I konsideruar gjerësisht si portieri më i mirë i të gjitha kohërave, “gardiani” i njohur fitoi Kupën e Botës 2006 me Italinë dhe është paraqitur në pesë edicione të ndryshme të Kupës së Botës. Ai fitoi 10 tituj kampionati, ose 12 nëse marrim parasysh dy të hequrit për skandalin Calciopoli. Buffon ka luajtur për Juventus, PSG dhe Parma.

Më Shumë

Kërkesat e fundit për paraburgime të Prokurorisë në Prizren: Të arrestuarit dyshohen për vepra të ndryshme penale

Prokuroria Themelore në Prizren ka paraqitur një kërkesë për caktim të paraburgimit kundër një personi, dyshuar për veprat penale "Tentim vrasje", "Mbajtja në pronësi,...

Testi i Arritshmerisë këtë vit do të mbahet dy ditë, më 25 dhe 28 qershor

Mbi 23 mijë nxënës më datë 25 dhe 28 qershor do t’i nënshtrohen testit të Arritshmërisë. Këtë vit shpërndarja e nxënësve nëpër klasa do...

Lajmet e Fundit