31.8 C
Prizren
E martë, 28 Qershor, 2022

Dënohet me 1 mijë e 600 euro gjobë i akuzuari për ndërtime pa leje në Prevallë

Gjykata Themelore në Prizren, këtë të hënë, e ka dënuar me 1 mijë e 600 euro gjobë të akuzuarin B.K për ndërtim pa leje në fshatin Prevallë.

Fillimisht, gjykata ndaj të akuzuarit B.K ka shqiptuar dënimin prej 6 muajve burgim, por i cili dënim me pëlqimin e të akuzuarit është zëvendësuar me dënim me gjobë, raporton Betimi për Drejtësi.

Kundër këtij aktgjykimi, palët e pakënaqura kanë të drejtë ankese brenda 15 dite nga pranimi i aktgjykimit.

Ndryshe i akuzuari B.K, në seancën e 6 qershorit 2022, ka pranuar fajësinë për veprën penale për të cilën ngarkohej.

Sipas aktakuzës së ngritur nga Prokuroria Themelore në Prizren, më 8 shkurt 2022, B.K nga 16 shtator 2021 deri më 9 nëntor 2021, akuzohet se në fshatin Prevallë, në njësinë menaxhuese Gornisellë, saktësisht në zonën e tretë, afër rrugës kryesore “Prevallë – Shtërpcë”, ka kryer punime ndërtimore të kundërligjshme, në zonën e cila sipas ligjit përbën zonë të mbrojtur.

Bazuar në aktakuzë, i njëjti pa leje ndërtimore të Ministrisë së Ambientit dhe Planifikimit Hapësinor, në kundërshtim me nenin 14 të Ligjit për Ndërtim 04/L-110, bënë ndërtimin e tri mureve mbrojtëse si dhe një pllakë betoni, me material të vrazhdë, duke ndërhyrë në natyrë të Parkut Kombëtar “Sharri”.

Me këto veprime po akuzohet se ka kryer veprën penale “Ndërtimi pa leje” nga neni 359 paragarf 4 lidhur me paragrafin 2 të KPRK-së. /BetimipërDrejtësi

Më Shumë

Temperatura të larta edhe sot, njihuni me parashikimin e motit

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se kjo javë do të karakterizohet me mot të nxehtë. Sipas IHMK-së, kjo situatë vjen si pasojë e masave...

Dua Lipa përfundon në gjykatë

Dua Lipa është paditur pasi ka postuar një foto të shkrepur nga paparaci në Instagramin e saj. Kjo është hera e dytë që ndodh...

Një letër e detajuar e Lasgush Poradecit

Një letër e mrekullueshme që Lasgush Poradeci i dërgon kompozitorit Kristo Kono në vitin 1948, pasi ky i fundit kishte kompozuar për poezitë e...

Totaj ndodhet në një vizitë në Francë

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj dhe drejtori Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport, Adem Morina, së bashku me shumë kolegë dhe ambasadoren...

Në gjykimin për korrupsion, ish- komandanti i nënstacionit policor në Zhur: Tiketën kundërvajtëse e kam ndryshuar me urdhrin e komandantit

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të hënën, në gjykimin për korrupsion ndaj ish- komandantit të nënstacionit policor në Zhur, Ziber Susuri ka dhënë mbrojtjen...

Albena Reshitaj thotë se do votojë pro Trustit, shkak rritja e çmimeve

Deputetja nga radhët e AAK-së, Albena Reshitaj, ka thënë se në seancën e sotme të Kuvendit, do të votojë pro tërheqjes së 30 përqind...

West Ham synon transferimin e Lingard

West Ham United ka hapur diskutime me Jesse Lingard, i cili u largua nga Manchester United këtë verë, sipas The Athletic. Lingard pati një periudhë...

Vdes nga një aksident i tmerrshëm gruaja shqiptare 35-vjeçe në Itali

Mesdita e djeshme ishte e kobshme për Matilda Hidrin, gruan 35-vjeçe shqiptare që jeton në Itali. Gjersa po kthehej në Genova, në autostraden Milano -...

IKD: ‘Gjykata Speciale’ është përcjell me parregullsi serioze

Instituti i Kosovës për Drejtësi (IKD), prezanton raportin me titull “Gjykimet Speciale”, i cili është rezultat i monitorimit të drejtpërdrejtë dhe sistematik që IKD...

Zgjedhen drejtorët e rinj në gjashtë shkolla të Prizrenit

Drejtoria e Arsimit në Prizren ka njoftuar për përzgjedhjen e gjashtë drejtorëve dhe një zëvendësdrejtor të shkollave. Drejtorët e zgjedhur janë: Sali Ademaj- drejtor i gjimnazit...

Haxhiu: Procesi i Vettingut s’ka të bëjë me emra të përveçëm, pres takim me liderët opozitarë

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka thënë se ka qenë rrugë e vështirë deri në finalizimin e koncept-dokumentit për Vettingun. Ajo ka thënë se ...

Dy të rinj me origjinë nga Kosova arrestohen në Itali, dyshohet se planifikuan sulm terrorist

Një burrë dhe një grua me origjinë kosovare janë arrestuar me akuzën se janë trajnuar për të organizuar një sulm në Itali në emër të grupit xhihadist të Shtetit...

Iu gjetën monedha metalike të falsifikuara, policia arreston dy të dyshuar në Prizren

Policia e Kosovës ka njoftuar se njësitet policore pasi kanë ndaluar veturën në të cilën gjendeshin dy burra ku pas kontrollimit tek ta janë...

Prapaskenat e ditëlindjes, Sara Hoxha nervozohet me Ledri Vulën

Sara Hoxha partnerja e reperit kosovar, Ledri Vula para pak ditësh ka festuar 30-vjetorin. Ajo organizoi një festë të madhe me të ftuar të shumtë...

CEO i Mallorca-s: Duam ta blejmë Muriqin, por kemi limite

Sulmuesi i Kosovës, Vedat Muriqi, u huazua te Mallorca në janar nga skuadra e Lazio-s. Përkundër se luajti vetëm gjysmë sezoni në klubin spanjoll, kosovari...

Zelensky krahason sulmin rus me atë të Hitlerit

Volodymyr Zelensky, president i Ukrainës e ka krahasuar sulmin rus ndaj vendit të tij si sulmet e papritura të Hitlerit ndaj Bashkimit Sovjetik në...

Lajmet e Fundit