6.8 C
Prizren
E diel, 21 Prill, 2024

Dy burra përballen me 15 vjet burg për shkatërrimin e aeroplanit më të madh në botë

Dy burra përballen me 15 vjet burg për shkatërrimin e avionit më të madh në botë, ka thënë Shërbimi i Sigurisë i Ukraine.

Ish-drejtori i përgjithshëm i kompanisë ukrainase të prodhimit të avionëve Antonov dhe ish-shefi i departamentit të sigurisë së aviacionit janë lënë në paraburgim si pjesë e hetimit, shtoi ai.

Avioni AN-225 Mriya u shkatërrua nga forcat ruse gjatë betejës për Aeroportin Hostomel më 27 shkurt 2022.

Shërbimi i sigurisë kishte hetuar sulmin që atëherë dhe ka thënë sot se ka mbledhur “prova të padiskutueshme” që tregojnë përfshirjen e të dyshuarve.

Ai pretendoi se dy burrat ndaluan ushtarakët ukrainas të hynin në Aeroportin Hostomel për t’u “përgatitur për mbrojtjen e tij” në prag të pushtimit rus.

“Veprimet kriminale të autorëve çuan në kapjen e përkohshme të një aeroporti të rëndësishëm strategjik gjatë betejave për Kievin dhe shkatërrimin e avionit AN-225 Mriya”, tha ai, raporton Sky News,

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

 

Më Shumë

Totaj inspekton ndërtimin e obeliskut të UÇK-së

Në vazhdën e punimeve, në projektin “Ndërtimi i infrastrukturës (rrugëve dhe ambientit), turizmit kulturor në Leskovec”, sot, kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, së bashku...

Totaj pret U.D. të Kryeshefit Ekzekutiv të ASK’së, diskutojnë për procesin e regjistrimit të popullsisë

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj priti sot U.D. të Kryeshefit Ekzekutiv të Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK), Avni Kastrati. Siç bëhet e...

Lajmet e Fundit