13.8 C
Prizren
E martë, 16 Prill, 2024

Enver Hoxhaj ikë nga debati i lexuesve të bibliotekës në Prizren

Hoxhaj-foto-e1400689485651Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, ka dëshmuar dje se mbi të gjitha i intereson mbledhja e votave, dhe jo hallet e vërteta të qytetarëve.
I pari i diplomacisë kosovare të martën ka qëndruar në Prizren, ku i ka realizuar disa vizita dhe takime me qytetar, e njëra ndër to ka qenë ajo në Bibliotekën e qytetit.

Siç ka mësuar Gazeta Blic, Hoxhaj, e ka shfrytëzuar “fund e krye” takimin me lexues për të bërë fushatë, ndërsa ka braktisur takimin vetëm pak qaste pasi ata kanë filluar t’i shfaqin pakënaqësitë dhe kërkesat që qyteti i Prizrenit të ketë një bibliotekë më të mirë, e cila ofron kushte më të mira për lexim.

Njëri nga qytetarët e pranishëm në takimin me ministrin Hoxhaj, që në fakt ishte njëri nga lexuesit që u përfshi në bisedë ka treguar se si Hoxhaj ka ikur nga debati në momentin kur kanë filluar kërkesat për një bibliotekë të re në qytet.

“Dje në bibliotekën q qytetit të Prizrenit edhi ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj, së bashku me katër këshilltar dhe një fotograf për të bërë fushatë në bibliotekë. Diskutuam pak, kur u futëm në tema që na interesoje neve si lexues të bibliotekës, pra për ndërtimin e një biblioteke, ai u zgjua dhe e la debatin”, ka treguar ai.

Ky person, që nuk ka dashur t’i bëhet i ditur identiteti ka treguar më tutje se ish-ministri i Arsimit e ka parë me “sytë e tij” se ku mësojnë lexuesit e Prizrenit, siç ka thënë ai, në një dhomë mbi pesëdhjetë veta.

“Edhe pse disa herë kemi kërkuar të na ndërtohet, bile e kemi bërë edhe një peticion, një gjë e tillë nuk ka ndodhur, e çka është më e keqja kemi bërë peticion të na e sjellin një mirëmbajtëse të cilën Biblioteka nuk e ka, e ndodhë shpesh që vetë lexuesit dhe punonjësit e bibliotekës ta pastrojnë vendin. Besoi që një qytet i Prizreni e meriton një bibliotekë”, ka thënë ai.
Faktin se ka qenë në Prizren, dhe se është “fotografuar” në Bibliotekë, ku ka bërë fushatë, e ka konfirmuar edhe vetë ministri i Jashtëm, Hoxhaj.

Nëpërmjet një postimi në Facebook, Hoxhaj, ka treguar se ka qëndruar në Prizren, ndërsa si “dëshmi” ka postuar disa foto.

“Në Prizren vizitova Shtëpinë e Kulturës “Xhemajli Berisha”, Bibliotekën e qytetit dhe American Corner, institucione të cilat i ofrojnë shumë qytetit, të rinjve e veçmas studentëve. Drejtoresha e Bibliotekës, Sahadete Sadikaj-Kukaj më informoi për veprimtarinë, fondin e librave dhe numrin e lartë të frekuentimit nga lexuesit. Jo vetëm në bibliotekën e qytetit, por edhe në American Corner takova studentë entuziastë të cilët janë të interesuar për më shumë hapësirë, libra dhe bursa studimi. U thashë se Misioni i Ri është në shërbim të të gjithëve e veçmas të rinjve për tu arsimuar dhe punësuar në qytetin dhe vendin e tyre”, përfundon postimi i tij./Gazeta Blic/

Më Shumë

“Pata bashkëbisedim të ngrohtë”, Abidixhiku viziton fshatin Bellanicë të Malishevës

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku, vizitoi fshatin Bellanicë të Malishevës, ku u prit në shtepinë e familjes Kafexholli. Në një postim...

56 vjet nga vdekja e novelistes amerikane, Edna Ferber

E quajtur “Novelistja më e madhe amerikane e kohës së saj”, novelistja dhe dramaturgja fituese e çmimit Pulitzer, Edna Ferber vdiq 55 vjet më...

Lajmet e Fundit