5.8 C
Prizren
E premte, 22 Janar, 2021

Fahri Musliu: Skënderbeu dhe Adem Jashari u poshtëruan në Prizren

Veterani i gazetarisë, Fahri Musliu ka kritikuar skulpturën e shtatores së Skënderbeut dhe Adem Jasharit që u zbuluan dje në Prizren.

Sipas tij, dy figurat emblematike të historisë shqiptare u poshtëruan në Ditën e Flamurit.

Postimi i gazetarit  Fahri Musliu

Tallje me figurat historike

Dje, më 28 Nëntor, në Prizren u zbuluan tri përmendore: dy të Gjergj Kastriotit Skënderbeut dhe një e Adem Jasharit, dy figura emblematike të historisë shqiptare në përgjithësi dhe asaj kosovare. Pamja e këtyre dy figurave është tallje dhe poshtërim i këtyre dy heronjve por edhe i qytetit të Prizrenit.

Ato nuk i prezantojnë personat në fjalë në origjinalitetin e tyre, nuk kanë mesazh dhe janë vendosur në vende të papërshtatshme. Veçmas përmendorja e Adem Jasharit në hapësirën e qendrës tregtare “Abi Çarshia” , e jo në vendin publik, që nënkupton privatizimin e këtij personaliteti nga një kompani private.

Kujtoj se këshilltarët e Kuvendit komunal, që janë vendosur për ngritjen e këtyre përmendoreve, oa I pyetur qytetarët, duhet ta analizojnë këtë situatë dhe marrin vendim për heqjen e tyre dhe punimin e figurave origjinale, dhe njëkohësisht nga autorët të kërkohet kthimi i parave.

Në fakt kjo nuk është hera e parë që përmendoret e ngritura në Prizren pas luftës për heronjtë apo dëshmorët, por jo edhe për figura të rëndësishme të kulturës, asnjëherë nuk janë punuar me seriozitet dhe prezantimin e tyre në origjinal, kuptohet duke çuar edhe mesazhin konkret për sot dhe nesër.

A do të thotë kjo se tërë shoqërinë kosovare, veçmas atë prizrenase, e ka kapluar injoranca, tallavaja, kiçi, dhe në përgjithësi antivlerat, dhe kah po shkon shoqëria kosovare. A duhet të pajtohemi me këto dukuri që po marrin përmasa marramendëse? Pse po heshtin profesionistët, intelektualët, qytetarët, dhe deri kur?

- Advertisement -

Më Shumë

Kobra tregon historinë pse i ndau rrugët me Kallashin (VIDEO)

Dibran Hoxhaj i njohur për publikun si Kobra, ka hapur dyert e shtëpisë së tij në një intervsitë ekskluzive për emisionin Prive. Si është një...

Limaj shpreh ngushëllime për vdekjen e ish- ushtarit të UÇK-së nga Malisheva

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka shprehur ngushëllime për vdekjen e Shefqet Dragobilit, ish ushtar i UÇK-së. “Me dhimbje te? thelle? mora lajmin pe?r...

Klubi i futbollit që synon ta fusë Malishevën në hartën e sportit

Malisheva nuk ka aktualisht ndonjë skuadër të njohur sportive me sukses në nivel vendi. Por kjo pritet të ndryshojë brenda një periudhe të shkurtër....

Prokuroria hudhë poshtë kallëzimin penal të ngritur ndaj drejtorit të DUPH-së në Prizren, Beni Kizolli

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli, sot, kanë organizuar një...

778 gjoba për shkelësit e masave anti-Covid

Policia e Kosovës po vazhdon të shqiptoj gjoba ndaj personave që nuk po respektojnë masat e vendosura për parandalimin e përhapjes së Coronavirusit, shkruan...

Avdullah Hoti, Fehmi Cena e Ibrahim Kryeziu, kandidatë për deputetë nga dega e LDK-së në Rahovec

Dega e LDK-së në Rahovec ka publikuar emrat e kandidatëve për deputetë nga kjo komunë. Përveç Avdullah Hotit, që është edhe i nominuari për kryeministër...

553 vjet nga vdekja e Skënderbeut

Sot mbushen plot 553 vjet nga vdekja e Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeut, më 17 janarin e vitit 1468, në Lezhë. Gjergj Kastrioti, Heroi...

‘Final Eight’ i Kupës në basketboll zhvendoset në Suharekë

Final Eight’ i Kupës së Kosovës në basketboll do të zhvendoset në Suharekë, pasi fillimisht u planifikua të mbahej në Rahovec, shkruan Insporti. Burimet e...

Shaqir Totaj shpjegon arsyen pse nuk ishte në listën e PDK’së

Nënkyetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Shaqir Totaj, ka thënë se arsyeja e mos-pjesëmarrjes në listën e kandidatëve për deputetë nga radhët e PDK’së...

Gratë e familjes së Bajram Currit, princeshat dhe hanëmllaret e Kosovës

Nuk flitet shumë për të, por ajo ka pasur një jetë me vuajtje e me gëzime, një fazë vuajtjesh e një fazë lumturie, ndonëse...

Xhavit Ukaj zëvëndësohet me djalin e tij

Xhavit Ukaj, kandidat për deputet nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), nuk do mund të kandidojë në zgjedhjet e parakohshme që do të mbahen...

Zidane: Duhet t’i pyesni lojtarët nëse besojnë tek unë

Alcoyano ishte surpriza e cila arriti që të eliminojë Real Madridin nga Copa del Rey pas fitores 2-1.Këtë fitore klubi i ligës së tretë...

Shtesat për arsimtarët, Hoti takohet sot me përfaqësuesit e SBASHK’ut

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti pritet që sot të mbajë një konferencë për media me përfaqësuesit e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit,...

Prizreni vazhdon mbështetjen për 5.000 familje skamnore me pako ushqimore e higjienike

Komuna e Prizrenit synon që të vazhdojë mbështetjen për familjet skamnore të rrezikuara nga pandemia COVID-19. Sipas autoriteteve lokale edhe në këtë fazë, 5 mijë...

Berisha: Pas luftës, u ktheva në Kosovë për ta rindërtuar shtëpinë e familjes

Valon Berisha, futbollist i Kombëtares së Kosovës ka folur sot për mediat në Francë, “sofoot”. Kosovari e nisi me një superdeklaratë: “Pas luftës, u ktheva...

Në këto fshatra të Prizrenit sot s’do të ketë rrymë deri në 4 orë

KEDS ka bërë të ditur se si rrjedhojë e punimeve në rrjet, në disa vende do të ketë ndërprerje të rrymës. Me anë të një...

Lajmet e Fundit