-2.2 C
Prizren
E shtunë, 22 Janar, 2022

Familja për gjashtë javë ruajti trupin e pajetë të artistes japoneze në dhomë, ata i raportoi një farmaciste pasi kundërmonin si “kufoma”

Një familje me prejardhje nga Japonia që fillimisht u akuzua pasi që për tri jave fshehu “mbetjet” e një anëtari të vdekur të familjes në dhomën e gjumit, raportohet se nuk do të procesohet.

Trupi i Rina Jasutake, 49-vjeçe, artistes që ishte studente e Universitetit të Kembrixhit, u gjet e vdekur në shtator të vitit 2018 në shtëpinë në Helmsley (North Jorkshire), Britani, transmeton Telegrafi.

E ëma e saj Mishiko Jasutake, 78-vjeçe, motra Joshika, 55 dhe vëllait Takahiro, 49-vjeç, kanë ruajtur kufomën për gjashtë javë pas vdekjes së saj, pavarësisht që kishte filluar të dekompozohet.

Policia gjeti kufomën pas raportimit të një farmaciste, e cila u tregoi se familja kishte blerë te ajo sasi të madhe se alkoolit medicinal dhe se “kundërmonin sikur të ishin kufoma”.

Mishiko, Yoshika dhe Takahiro janë deklaruar vitin e kaluar se nuk janë fajtor për parandalimin e varrimit sipas traditave, e gjykata dje ka vendosur se nuk do të gjykohen për këtë vepër.

Familja po kërcënohet me burgim maksimal – deri në burgim të përjetshëm.

“Tre të akuzuarit vuajnë nga një sëmundje e rrallë psikike”, ka thënë gjykatësi Sean Morris, shkruan Daily Mail.

Gjatë gjykimit në nëntor të vitit 2019, gjykatësja Sara Tirer ka thënë se policia ka gjetur mbetjet e Rinas pasi që një farmaciste i kishte telefonuar policisë pasi brengosej për sasinë e madhe të alkoolit medicinal që ata kishin blerë.

“Kundërmonin sikur të ishin kufoma”, tha ajo duke theksuar se ata gjatë kohës kishin folur se si më të do ta përdorin për ta pastruar një person që quhej Rina Jasutake.

“Më vonë të njëjtën ditë policia arriti në adresën e dhënë nga farmacistja, dhe brenda dhomës së gjumit gjetën të ndjerën e cila kishte filluar të dekompozohet”, shtoi Tirer në gjykatë. /Telegrafi/

Më Shumë

Erdogani viziton nesër Shqipërinë, kjo është agjenda e takimeve

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan do të zhvillojë të hënën, 17 janar një vizitë zyrtare në Shqipëri. Sipas agjendës së publikuar nga zyra e...

Porto kërkon të largojë mbrojtësin që gënjeu për moshën, Milan-i synon transferimin

Portugezët e Porto-s kërkojnë të largojnë nga skuadra e tyre mbrojtësin, Chancel Mbemba. Futbollisti afrikan ka gënjyer për moshën e tij, pasi nuk është...

Zhduket një vajzë në Prizren

Një vajzë është raportuar e zhdukur në Prizren. Sipas njoftimit nga Policia rasti është lajmëruar të martën nga babai i saj. Ai ka thënë se...

Në spitalin e Prizrenit po trajtohen 4 pacientë me Covid-19

Shërbimi Spitalor, Klinik, universitar i Kosovës ka njoftuar se 80 pacientë të konfirmuar me Covid-19 pozitiv janë të shtrirë në klinikat për Covid në...

Rrokulliset një veturë tek “Qafa e Duhlës”, lëndohet një person

Një person ka marrë lëndime trupore pas një vetaksidenti që ndodhur në vendin e quajtur “Qafa e Duhlës”, në magjistralen Shtime-Suharekë. Vozitësi e ka humbur...

Mbi 300 gjoba në 24 orët e fundit për mosrespektim të ligjit anti-COVID

336 gjoba për mosrespektim të ligjit antiCOVID janë shqiptuar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Janë shqiptuar edhe 1 mijë e 167 gjoba...

Një muaj paraburgim ndaj gruas në Prizren që dyshohet se kanosi partnerin

Gjykata Themelore në Prizren i ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje 30 ditë, të pandehurës S.H., për shkak të dyshimit të bazuar se...

1840 tiketa trafiku në 24 orët e fundit në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë, Policia ka shqiptuar 1840 tiketa trafiku. Sipas raportit janë shkaktuar 32 aksidente trafiku me dëme materiale e...

NBA/ Nuk ka këndellje për kampionët, Lakers rikthehen te fitorja

Orët e hershme të mëngjesit të së martës (me kohën tonë lokale), u zhvilluan edhe gjashtë takime në ligën amerikane të basketbollit, NBA. Assesi të...

Përfundon gjykimi ndaj shefit të Zyrës së Prokurimit në Prizren

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të martën janë dorëzuar me shkrim fjalët përfundimtare të palëve në gjykimin ndaj Isa Osmankaj i cili po akuzohet...

Të gjitha rrugët në Malishevë janë të kalueshme

Të gjitha rrugët në Komunën e Malishevë janë të kalueshme përfshi edhe rrugët në vendbanimet malore. Të gjitha rrugët kryesore që lidhin fshatrat e Komunës...

Berlusconi 85-vjeçar synon Presidencën

Italia është gati të zgjedhë presidentin e ri dhe synon nxisë unitetin, pas grindjeve politike. Silvio Berlusconi mendon se është i përshtatshëm për këtë pozitë.Manjati...

Zhduken dy të mitura në Prizren

Dy meshkuj kosovarë në Prizren kanë njoftuar policinë se vajzat e tyre të mitura kanë dalë nga shtëpia dhe nuk dihet për vendndodhjen e...

10 vjet nga fillimi i dialogut për liberalizimin e vizave – shtetet e rajonit morën liberalizmin për më pak se katër vjet

Kosova vazhdon të jetë vendi i vetëm në Evropë qytetarët e së cilës nuk gëzojnë të drejtën për lëvizje të lirë. Edhe pas 10 vjet...

Bill Gates paralajmëron për pandemi potencialisht shumë më të këqija se Covid-19

Ndërsa rastet me Covid-19 të nxitura nga varianti Omicron po rriten në të gjithë botën, Bill Gates ka paralajmëruar për pandemi më të këqija...

Një muaj paraburgim për personin që ushtroi dhunë ndaj gruas në Prizren

Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 ditësh ndaj të pandehurit K.P., i cili dyshohet se ka kryer...

Lajmet e Fundit